Metro İstanbul’da Toplu Sözleşme Sevinci

Metro İstanbul’da Toplu Sözleşme Sevinci :İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin şirketlerinden Metro İstanbul AŞ’de toplu iş sözleşmesi mutluluğu yaşandı. 1820 çalışanı ilgilendiren sözleşmeyle, işçilere 350 lira seyyanen zam yapıldı ve sosyal ödemeler de ücret zammı oranında artırıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) şirketlerinden Metro İstanbul AŞ’de, yetkili sendikalar MİSKEN ve DEMİRYOL-İŞ sendikaları ile 2 yıllık toplu iş sözleşmesi imzalandı.

Metro İstanbul’un Esenler’deki merkezinde gerçekleşen törene İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı ve İBB Genel Sekreter Yardımcısı Eyyüp Karahan, Metro İstanbul AŞ Genel Müdürü Kasım Kutlu ile MİSKEN ve DEMİRYOL-İŞ sendikalarının temsilcileri ve çalışanlar katıldı.

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, İBB’nin toplam bin kilometre raylı sistem hedefine adım adım yaklaşarak dünyada metro yatırımlarında bir numara olma yolunda hızla ilerlediğini belirterek, yurtdışındaki kurum ve firmaların İstanbul’daki bu yatırımların nasıl başarıldığını merak ettiğini ve kendisine sorduğunu söyledi.

“Biz en alt kademedeki işçisinden memuruna, üst düzey yöneticine ve başkanına kadar İstanbul için çalışıyoruz. İnandığımız değerler uğruna iki günümüz eşit olmayacak şekilde çalıştığımız müddetçe elde edemeyeceğimiz başarı yoktur” ifadelerini kullanan Hayri Baraçlı, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bu toplu iş sözleşmesine emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Emekçinin alın teri kurumadan hakkını veren genel müdürümüze, yönetim kurulumuza ve Başkanımız Kadir Topbaş’a teşekkür ediyorum. Allah çalışanın yanındadır. Hakikaten işçiye değer veren bir yönetim anlayışımız var. Yaptığımız tüm toplu sözleşmelerde çok daha fazla ücret vermek gönlümüzden geçiyor. Verilen bu ücretlerin bereketli olması ve çocuklarımızın, ailemizin geleceğine de heyecan vermesi duasıyla, toplu sözleşmenin İstanbul’a ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum.

Törende konuşmaların ardından, İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı ve yetkili sendika temsilcileri Toplu İş Sözleşmesine imza attılar. İmzanın ardından Metro İstanbul AŞ Genel Müdürü Kasım Kutlu, çalışanlarla birlikte horon tepti.

Sözleşmeyle; Metro İstanbul AŞ çalışanlarının çıplak ücretlerine, yüzde 8,53 olan yıllık enflasyon oranının üzerine tekabül eden aylık 350-365 lira arasında seyyanen zam yapıldı. Ücretin parçası olan emek zammı ise aylık 7,10 liradan 7,98 liraya çıkartıldı.

Birleştirilmiş Sosyal Yardım., Yemek Yardımı, Doğum Yardımı, Yakınların Ölümü Yardımı, Öğrenim Yardımı, Giyim (Kumaş) Yardımı, Tabii Afet Yardımı gibi ücret dışındaki sosyal ödemelere de ücret zammı oranın da artırıldı.

Buna göre işçilerin aylık ortalama sosyal ödemeleri 462, 44 liradan 519, 81 liraya, günlük yemek ücreti ise 15,26 liradan 17,14 liraya yükseltildi. İşçiler sözleşmenin 2. yılında ise ilk yıl gerçekleşen enflasyon oranında zam alacaklar.

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.