Sivas’ta toplu taşıma ücretlerinde indirimSivas’ta toplu taşıma ücretlerinde indirim : Toplu taşıma araçlarında yapılan zam konusunda kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesi sebebiyle Belediye Başkanı Sami Aydın açıklama yaptı.

İlimizde Belediye Meclis kararıyla uygulamaya giren toplu taşıma tarife değişikliği konusunda Belediye Başkanı Sami Aydın açıklama yaparak zam konusuna açıklık getirerek indirimlerinde olduğunu ifade etti.

Başkan Aydın, “Toplu taşım ücretlerinde hem çevre illerdeki fiyatlar hem de akaryakıt fiyatlarına gelen zam göz önüne alınarak aynı zamanda ilimizde 3 yıldır zam yapılmaması nedeniyle yine toplu taşıma merkezinin üniversite olacağı göz önüne alınacağını dikkate alarak gerçekleştirdik. Bu dikkate alındığında 12 Haziran da toplu taşıma merkezi üniversite içerisine taşınacak. Bizim yapmış olduğumuz fiyat ayarlamalarımızda öğrencilerimiz başta olmak üzere şehrin diğer bölgelerinde ikamet eden vatandaşlarımız üniversiteye daha ucuza ulaşmış olacak. Örneğin şehre uzak bir yerde ikamet eden öğrenciler şehre ulaşmak için 1 lira 20 kuruş öderken aynı ücreti üniversiteye ulaşmak içinde ödeyerek bir seferde 2 lira 40 kuruş ödeme yapıyordu.

Şu anda yapılan düzenleme ile birlikte şehrin her noktasından bir öğrenci üniversiteye 1 lira 50 kuruş ile ulaşmış olacak yani fiyat düşüyor. Yine bazı mahallerimizde direk üniversite otobüslerimiz vardı o zamanda 2 lira 50 kuruşa taşıma yapıyorduk, bu sistemle bu fiyatta 2 liraya indi.

Bizim araç içerisinde kent kartsız yolculuk yapacak vatandaşlarımız için belirlediğimiz fiyat 2 liradan 2 lira 75 kuruşa çıkarıldı. Bunun nedeni ise biz araç içerisinde ücret ödenmesini arzu etmiyoruz, bunu tamamen yasaklamak istiyoruz. Birçok ilde de bu tamamen yasaklanmış durumda… Ancak bununda şöyle bir mahsuru var; tek sefer araca binecek vatandaşlar para ile seyahat edebiliyor, bu aradaki makası fazla tutmazsak otobüs sahipleri ile şoförler arasında istismar oluşmasına neden oluyor.

Sosyal medya hesaplarında gördüğüm kadarıyla il genelinde 75 kuruş zam yapılmış olarak göstermek hem topluma saygısızlık hem de haksızlık diye düşünüyorum. Öğrenci bileti 1 lira 20 kuruştu, şimdi 1 lira 50 kuruş. Bu biletle 12 Hazirandan itibaren 1 lira 50 kuruşa üniversiteye gitmesini sağlayacak. Aynı zamanda öğrencilerimiz merkezde pahalı evlerde oturmak yerine daha uzak yerlerde ucuza oturabilecekler. Öğrenci kardeşlerimize fırsat sunmak adına bu adımın önemli olduğunu düşünüyorum. Bu konuda halkımızdan ve öğrencilerimizden istediğim, bilgi kirliliğine fırsat verilmemesi, istismarcılara fırsat verilmemesi.” dedi.

Özellikle sosyal medya haberlerine itibar etmesinler diyen Başkan Aydın, “Öğrenci bileti 1 lira 20 kuruştan 1.50 liraya, tam bilet 1 lira 75 kuruştan 2 liraya, araç içi kent kartsız ulaşımda 2 liradan 2 lira 75 kuruşa çıkarılmıştır. Bunda da amacımız kent kart kullanımına vatandaşlarımızı teşvik etmek.” ifadelerine yer verdi.

Aydın ayrıca, “Eskiden üniversiteye direk tam bilet 2 lira 50 kuruştu, şimdi 2 liraya inmiş durumda. 2 lira 75 kuruş biz aslında hiç koymak istemiyoruz ancak köyden gelip bir sefer bu aracı kullanan vatandaşlarımız olabilir ancak şoförler ve otobüs sahipleri arasında da istismar konusu olmaması için bu uygulamayı yapıyoruz.” dedi.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.