TCDD Genel Müdürü Apaydın Verimlilik Panelinde KonuştuTCDD Genel Müdürü Apaydın Verimlilik Panelinde Konuştu :T.C Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen Verimlilik Haftası etkinlikleri Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün katılımıyla, 08 Mayıs Pazartesi günü Ankara’da başladı.

Kamu Hizmetlerinin Sunumunda Kalite ve Verimlilik

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ilk gün öğleden sonra, moderatörlüğünü T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt’un yaptığı “Kamu Hizmetlerinin Sunumunda Kalite ve Verimlilik” konulu panele katılarak TCDD’nin yürüttüğü projeler hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Apaydın konuşmasında; TCDD’nin 1856’da İzmir-Aydın Demiryolu Hattıyla başlayan uzun tarihi boyunca yaşadığı değişim ve gelişim öyküsüne kısaca değindikten sonra, 2003 yılından itibaren yapılan büyük yatırımlar neticesinde hayata geçirilen dev projeleri ve devam etmekte olan büyük yatırımların ortaya koyduğu verimliliği katılımcılarla paylaştı.

“2023’te 100 Milyar TL Yatırım”

2003 yılından itibaren demiryolu sektörüne yapılan yatırımların 60 milyar TL’ye ulaştığının altını çizen Apaydın, bu rakamın 2023 yılında 100 milyar TL’ye ulaşacağını ifade etti.

“32 Milyon Yolcu YHT ile Seyahat Etti”

Apaydın, bu güne kadar inşa edilmiş 1213 km uzunluğundaki YHT hatlarının 7 il merkezini birbirine bağladığını belirterek, bugüne kadar 32 milyon yolcunun YHT’lerle seyahat ettiğini söyledi.

YHT’lerin devreye alınmasıyla yolcuların ortalama olarak % 62 oranında zaman tasarrufu sağladığını vurgulayan Apaydın, Ankara-Eskişehir hattında %72, Ankara-Konya hattında %14 yeni yolcu talebi oluştuğunu belirtti. YHT’lerin sefer sayılarının 40’tan 50’ye çıktığını hatırlatan Apaydın sefer sayılarında %25’lik bir artış gerçekleştiğini söyledi.

“Türkiye Demirağlarla Örülüyor, Mesafeler Kısalıyor”

Devam eden YHT ve HT Projelerine de değinen Apaydın, toplamda 9862 km’lik hatta inşa, ihale ve proje çalışmalarının devam ettiğini vurguladı ve TCDD tarafından yürütülen büyük projelerin sağlayacağı tasarruf ve verimliliğin altını çizdi.

Apaydın; “Ankara-Sivas Hızlı Tren Projemiz bittiği zaman burası 2 saat olacak, Ankara-İzmir arası 14 saatten 3 buçuk saate düşecek, Bursa-Bilecik önemli projelerimizden bir tanesi proje bittiği zaman hem Ankara hem İstanbul 2 saat 15 dakikaya inecek” dedi

“Elektrifikasyon ve Sinyalizasyon Verimliliği Arttırdı”

Elektrifikasyon ve sinyalizasyonun da verimlilik açısından önemini vurgulayan Apaydın, 2003’te 2.122 km olan elektrifikasyon altyapısına sahip ağ uzunluğunun 2017’de 4.350’ye çıkarılmasıyla % 104’lük artışla % 65 oranında enerji tasarrufu sağlandığını, sinyalizasyonda da ise 2003 yılında 2.249 km olan sinyalizasyonlu ağ uzunluğunun 2017’de 5.462 km’ye çıkarılmasıyla % 123’lük artışla hat kapasitesinde %50’lik bir verimlilik artışı olduğunun altını çizdi.

“Hatlar Modernize Ediliyor”

Verimli ve etkin bir işletmecilik yapmak için 10 bin km’lik demiryolu yenilendiğini ifade eden Apaydın, “2003’ten itibaren hattın %90’ını yeniledik bu nedenle üst yapıda komple yenilemeler yapıldı raylar değişti, balastlar değişti ve böylece trenler hızlandı ve emniyetli hale getirildi” dedi.

“Hemzemin Geçit Kazaları Azaldı”

2003 yılında 558 olan kontrollü hemzemin geçit sayısının 2017 yılı itibariyle % 94 artışla 1.079 adede çıkarıldığına değinen Apaydın, “Hemzemin geçitlerin %33’ünü kapattık, geri kalanların büyük bir kısmını bariyerli ve sinyalli hale getirdik. Böylelikle kazalarımızı %85 oranında azalttık” dedi.

Panelin sonunda Apaydın’a, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt tarafından plaket verildi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.