TCDD’de KİT Alt Komisyon Toplantısı Yapıldı

TCDD’de KİT Alt Komisyon Toplantısı Yapıldı :TCDD Genel Müdürü Apaydın, “Halen 9698 km’lik demiryolu hattında yapım, ihale ve proje çalışmaları yürütüyoruz.” dedi.


Teşekkülümüz ve Bağlı Ortaklıklarının 2015 yılı hesap ve işlemlerinin denetimine ilişkin düzenlenen KİT Alt Komisyon Toplantısı, 11 Mayıs 2017 tarihinde TCDD Genel Müdürlüğü Büyük Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantıya, KİT Alt Komisyon Üyesi Milletvekilleri Mustafa Şahin, Halil Erdemir, Nihat Öztürk, Zekeriya Birkan, Orhan Deligöz, İbrahim Özdiş, Haydar Akar ve Fahrettin Oğuz Tor, TCDD ve Bağlı Ortaklıkların Genel Müdürleri ve Sayıştay Denetçileri katıldı.

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın toplantının açılışında yaptığı konuşmasında; 6461 sayılı Kanun’un çıkmasından sonra, TCDD’nin 160 yıllık tarihinin en büyük değişim ve dönüşümünü gerçekleştirerek alt yapı işletmecisi olarak yeniden yapılandırıldığını ifade ederek organizasyon yapısında meydana gelen değişikliklere değindi. Apaydın, “Genel Müdür Yardımcılıkları, daire başkanlıkları ve bölge müdürlükleri altyapı yapım, altyapı bakım, şebeke yönetimi ve idari hizmetler ile mali hizmetler olmak üzere tüm birimlerimiz yeniden yapılandırılmıştır.” dedi.

“TCDD 40 MİLYAR TL YATIRIM YAPTI”

Yolcu ve yük taşımacılık payını yükseltmesinin yanı sıra Uzak Asya, Orta Asya, Kafkas ülkeleri ve Avrupa arasında Türkiye’nin demiryolu koridoruna dönüşmesinin büyük önem arz ettiğinin altını çizen Apaydın, 2003 yılından itibaren demiryolu sektörüne yapılan 60 milyar TL’lik yatırımın 40 milyar TL’sinin TCDD tarafından yapıldığını söyledi.

Yüksek Hızlı ve Hızlı tren projelerinde kaydedilen aşama ve projelerin son durumu ile diğer önemli yatırımlar hakkında bilgi veren Apaydın; “2009 yılında Ankara-Eskişehir hattının hizmete verilmesiyle Türkiye, dünyada YHT işleten ülkeler ligine yükselmiştir. 2011 yılında Ankara-Konya, 2013 yılında Eskişehir-Konya ve 2014 yılında Ankara-İstanbul ile Konya-İstanbul arasında YHT hatları hizmete alınmış ve bu güzergâhtaki 7 il merkezinde nüfusun yüzde 33’ üne hizmet sunmaya başlamıştır. Halen 3.829 km’ lik demiryolu hattında yapım çalışmaları, 592 Km’sinde ihale hazırlık çalışmaları, 5277 km’sinde ise proje hazırlama çalışmaları olmak üzere, toplamda 9.698 km’lik demiryolu hattında çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

Gelişen ve değişen demiryollarımız ile YHT ve HT projelerimizin ulusal ve uluslararası kamuoyunda da büyük takdir topladığını vurgulayan Apaydın, “Bu kapsamda; Dünya çapında en büyük organizasyonu olan ve 5 kıtada 195 üyeye sahip Uluslararası Demiryolları Birliğinin (UIC), 1 Aralık 2016 tarihinde Rusya’nın St.Petersburg kentinde gerçekleştirdiği 89. Genel Kurulunda oybirliği ile UIC Başkan Yardımcılığı görevine TCDD Genel Müdürü getirilmiştir.

TCDD aynı zamanda Türkiye, İran, Irak, Suriye, Ürdün, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Afganistan ve Umman demiryolu idarelerinin bulunduğu Ortadoğu Bölgesel Kurulu (RAME) Başkanlığını yürütmektedir.

Ayrıca; ülkemizi baştanbaşa demirağlarla ören YHT ve HT projelerimiz, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği tarafından Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları kapsamında düzenlenen “Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilikte Kıta Aşan Projeler” kategorisinde “Haydar Aliyev Yılı Ödülü’ ne layık görülmüştür.” şeklinde konuştu.

“2023 HEDEFLERİNE KOŞAR ADIM İLERLİYORUZ”

“2023 yılına kadar 3.500 km yüksek hızlı, 8.500 km hızlı ve 1.000 km konvansiyonel demiryolu olmak üzere 13.000 km demiryolu yaparak toplam 25.000 km demiryolu uzunluğuna ulaşılması hedefine koşar adım ilerlemekteyiz.

Demiryolu hedeflerinin gerçekleşmesi, Türkiye’nin 2023 yılı 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmada ve dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmesine büyük katkı sağlayacaktır.” diye konuşan Apaydın, TCDD’nin toplumun her kesiminin desteğini aldığını ifade ederek, “Bu yatırım ve hizmetleri yerine getirirken bize destek olan TBMM ve KİT Alt Komisyonu üyelerimiz ve Sayıştay Denetçilerimiz başta olmak üzere tüm kurum ve kuruluşların temsilcilerine şükranlarımı arz ediyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Apaydın’ın konuşmasının ardından Sayıştay Başkanlığınca hazırlanan 2015 Yılı Raporunda yer alan öneri ve öneri mahiyetindeki diğer tavsiyeler ile Teşekkülümüzce verilen cevaplar değerlendirildi.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar