Aydın-Denizli Çift Hatlı Demiryolu Otoyol Projesiyle Eş Zamanlı Tamamlanacak

Aydın-Denizli Çift Hatlı Demiryolu Otoyol Projesiyle Eş Zamanlı Tamamlanacak :TCDD İzmir 3’üncü Bölge Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgilere göre, Aydın-Denizli Çift Hatlı Demiryolu Projesi’nin Aydın-Denizli Otoyolu projesiyle birlikte eş zamanlı tamamlanmasının öngörüldüğü öğrenildi.


Ulaştırma, Denizcilik ve Habercilik Bakanlığı’nın bütün çalışmalarını tamamladığı projeyle ilgili olarak Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin de bizzat ilgilendiği bilinirken, edinilen bilgilere göre Aydın-Denizli Çift Hatlı Tren Projesi’nin Aydın-Denizli Otoyolu Projesi ile eş zamanlı olarak başlatılması ve tamamlanması planlanıyor. Ülke genelinde son yıllarda hayata geçirilen birçok projede otoyol ve raylı sistem projelerinin eş zamanlı olarak planlandığını söyleyen yetkililer, Aydın-Denizli Çift Hatlı Demiryolu Projesi’nin de Aydın-Denizli Otoyolu projesiyle birlikte eş zamanlı tamamlanmasının öngörüldüğünü söyledi.

Yüksek Hızlı Tren Seferleri’nin başlatılması yönünde de beklentinin devam ettiği Aydın’da, Sivil Toplum Kurulu temsilcileri, hükümet yetkililerinden Aydın’daki ulaştırma projelerine ağırlık verilmesi yönündeki taleplerini yineledi.

“PROJELERİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”
Bölge milletvekilleri olarak Aydın-Denizli Otoyolu Projesi’nin bu yıl içinde ihaleye çıkılmasının ardından çalışmaların başlatılmasını hedeflediklerini söyleyen AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, “Bizim hedefimiz, İzmir-Aydın-Denizli Çift Hatlı Tren Projesi’nin bir an önce hayata geçmesiyle birlikte hızlı tren seferlerini de başlatmaktır. Yine demiryolunu Antalya’ya indirmek de üzerinde durduğumuz bir hedeftir. Bu hedeflerin hayata geçmesi için bölge milletvekili olarak takipçi olacağız. Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci de bizzat bu projelerle yakinen ilgileniyor. Başbakanımız Binali Yıldırım’ın da İzmir’den olması bölgemiz için büyük avantaj. Aydın-Denizli Otoyolu Projesi bu yıl içinde başlayacak. Sonrasında çift hatlı tren yolu projesi de devreye sokulacak. Çift Hatlı Tren Projesi’nin otoyolla birlikte başlayacağı yönünde bir bilgimiz yok” dedi.

“BİZE NE GÖREV DÜŞÜYORSA YAPMAYA HAZIRIZ”
Aydın-Denizli Çift Hatlı Tren Projesi’nin TCDD 3. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden aldıkları bilgiye göre ‘2017 Programı’na alındı’ diye bildiklerini söyleyen Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin, “ Bölge Müdürümüz, 8.5 kilometrelik Selçuk’tan Çamlı’ya geçiş olacağını söylemişti ve bizde bu gelişmeden ötürü heyecanlanmıştık. Demiryolu, havalimanı ve otoyol, bizim Serbest Bölge çalışmamızın olmazsa olmazıdır. Duyumlarımıza göre önce karayolu sonra ardından demiryolu hizmete girecek. Biz bir an evvel hem otoyolu hem de demiryolunu Afyon’a kadar gitmesini istiyoruz. Afyon ve Isparta’dan mermer yüklerinin, limana taşınması konusunda bu husus ayrı bir önem arz ediyor. Diğer sanayi ürünlerimizin de ayrıca göz ardı edilmeden limanlara hızlı bir şekilde taşınması lazım. Vatandaş açısından Denizli otoyolunun ileride Antalya’ya bağlanmasını da istiyoruz. Bu Güney Ege’deki turizm potansiyellerini de doğrudan etkileyecektir. Bize bu projelerin hayata geçmesi noktasında ne görev düşüyorsa da yapmaya hazırız. Bunu laf olsun diye de söylemiyoruz. Elimizde ne imkan varsa bunu fazlasıyla kullanmak istiyoruz” dedi.

“UMUTLA BEKLİYORUZ”
‘Hızlı Tren’ değil ‘Yüksek Hızlı Tren’ beklentilerinin devam etmekte olduğunu söyleyen Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken ise konuyla ilgili gerçekleştirdiği açıklamasında, “Son görüşmelerimizden aldığımız cevap, ‘Çalışıyoruz’ şeklinde. Çalışmanın hızlandırılması değil bir an evvel projenin Aydın’a kazandırılmasını umutla bekliyoruz” diye konuştu.

HEMZEMİN GEÇİTLER KALDIRILACAK
Geçtiğimiz yılın son aylarında Aydın-Denizli Çift Hatlı Demiryolu Projesi’ne ilişkin açıklamada bulunan Bakan Zeybekci, İzmir- Denizli arasında çift hatlı demir yolu projesinin bütün çalışmalarının bittiğini müjdelemiş ve lojistikle ilgili de Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’dan projelerin tamamlanması için söz aldıklarını belirtmişti. Proje hayata geçtiğinde, 53 kilometre uzunluğundaki Aydın-Selçuk arası demiryolunu; çift hatlı, elektrikli ve sinyalli hale getirecek ve güzergah üzerindeki 112 hemzemin geçidi kaldıracak. Her yıl çok sayıda insanın can ve mal kaybı yaşadığı hemzemin geçitlerin yerine ise alt ve üst geçitler yapacak. Alsancak-Selçuk etabının en geç 1.5 yıl içerisinde tamamlanmasının ardından Selçuk-Aydın etabının yapımına başlanacağı öngörülüyor.

Kaynak: MURAT TAN – http://www.sesgazetesi.com.tr


İlk yorum yapan olun

Yorumlar