Başkan YILMAZ: “Toplu Taşıma Araçları Seremonide Ücretsiz”

Başkan YILMAZ: “Toplu Taşıma Araçları Seremonide Ücretsiz”


Samsun 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları öncesinde yapılan basın toplantısında söz alan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz; “Açılış seremonisi nedeniyle 18 Temmuz Salı günü kamuya ait toplu taşıma araçlarının ücretsiz hizmet vereceğini söyledi.

BAKAN KILIÇ: “KORNAYA BASMA FRENE BAS”

Toplantıda olimpiyatlarla ilgili açıklamada bulunan ve İşitme engelli olmanın zor bir durum olduğunu belirten Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç; “Bu nedenle işitme engelli insanları anlamaya çalışmalıyız. Empati yaparsak bu durumu anlayabiliriz. Mesela biz trafikteki sürücülerimize ‘kornaya basma frene bas’ diyoruz. Daha sakin bir trafik içerisinde olalım diyoruz. Bu güzel bir slogan. Bu organizasyonun ne kadar büyük bir organizasyon olduğu son 5-6 gündür daha iyi anlaşılmaya başlandı. 97 ülke ilk kez organizasyona katılıyor. Sporcu sayısı 3 bin 100’ü geçiyor. Antrenmanlar devam ediyor. Türkiye olarak 294 sporcuyla mücadele edeceğiz. İnşallah bugüne kadar aldığımız en fazla madalyayı Samsun’da alacağız. 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra bu oyunları Samsun’dan almak için çok uğraştılar. Çok büyük bir mücadele vererek bu organizasyonun Samsun’da olması sağlandı. Özellikle Samsunlu hemşerilerimizden isteğimiz müsabakalara gitmeleri. Ev sahipliğimizi en iyi şekilde yapalım. 37 farklı ülkeden organizasyonda bin 500 gönüllü hizmet verecek. Bunlardan 500’ü işitme engelli. Emniyet teşkilatımızın güvenlik çalışmaları üst seviyede. Şu anda elimizdeki verilere göre bugün itibariyle 2, 3, 4 ve 5 yıldızlı otellerde doluluk oranı yüzde 91. Kafilelerin büyüklüklerinden dolayı komu bölgelerden kafileler ayarlama yapıyor” dedi.

VALİ KAYMAK: “GÜVENLİK TEDBİRLERİNİ ALDIK”

Olimpiyatlarla ilgili tedbirlerin alındığını belirten Samsun Valisi Osman Kaymak, “Fakat yine de yoğunluk olacağından vatandaşlarımızdan daha duyarlı olmasını istiyoruz. Samsunlulardan açılış alanına raylı sistemle gelmelerini istiyoruz. Çünkü herkes özel aracıyla gelirse izdiham olabilir. Organizasyonda 3 binin üzerinde polis ve bin 500 jandarma görev yapacak. Ama vatandaşlarımızın duyarlı olması daha da önemli. El birliği yaparsak başarılı olacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

BAŞKAN YILMAZ: “TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI SEREMONİDE ÜCRETSİZ”

Olimpiyat sürecinde Samsun’da yoğun bir tesisleşmeye gidildiğini ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ” Yarın açılış seremonisi için toplu taşıma araçlarını ücretsiz yaptık. ”Olimpiyatların Türkiye’ye verilmesi için büyük çaba ve emek harcandı. Hükümetimizin yoğun takibi ile olimpiyatlar Samsun’a alındı. Bizler 1 yıl gibi kısa bir sürede çalışmaları tamamlayarak şehrimizi olimpiyatlara hazırladık. Herkes özverili bir şekilde üzerine düşen görevleri yerine getirdi. Dünya Samsun’u izleyecek. Binlerce sporcu ve aileleri burada olacak. Şehrimizin imajı çok önemliydi. İyi bir sportif organizasyon yanında kent kimliğini öne çıkarmak için uğraştık. Görüntü kirliliği ve kent estetiği için önemli çalışmalar yapıldı. Yoğun bir sportif tesisleşme ayrıca çevre düzenlemeleri yapıldı. Şuan hazırlıklarımız bitti. Bu başarı kısa sürede sağlandı. Şehrin ulaşım alt yapısı yetersizdi ve Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak Shell Kavşağı’ndan Tekkeköy’e kadar 120 milyon TL’lik yatırım yaptık ve raylı sistemi hayata geçirdik. Bunlar kolay yapılabilen işler gibi geliyor ama hiç kolay olmadı. Bunlar büyük kazanımlar ayrıca 8 ayda 3 köprülü kavşak inşası gerçekleşti, dördüncüsü de yapılıyor. Bir yıl içerisinde çok büyük yatırımları gerçekleştirdik. Tesisler, yollar, tramvay çevre düzenlemesi, konaklama alanında birçok çalışma yaptık. Yarın açılış seremonisi için toplu taşıma araçlarını ücretsiz yaptık. İnşallah 12 gün sonra bu işi başarıyla sonuçlandırmanın mutluluğunu yaşayacağız.” Diye konuştu.

“Olimpiyatlarda iyi bir misafirperverlik gösterelim, konuklarımızı en iyi şekilde ağırlayalım. Bu organizasyon hepimizin” diyen Başkan Yılmaz, “Olimpiyatların başarılı olarak tamamlanacağından eminiz. Halkımızda bize destek vermeli. Sportif faaliyetleri takip etsinler, özellikle sporcularımıza ailelerine Türk misafirperverliğini en iyi şekilde göstersinler. Bu çok önemli. İyi bir hazırlık dönemi bir yana sporcularımızın izlenimleri, bizi yurt dışında nasıl anlatacakları da bir o kadar önemli. Gün el ele verme günüdür. Olimpiyatlar her yönüyle başarı ile geçirmemiz hassas bir nokta. Samsun bunu başaracaktır” diye konuştu.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar