Dünya Demiryollarının Kalbi İstanbul’da Atıyor

Dünya Demiryollarının Kalbi İstanbul’da Atıyor :Uluslararası Demiryolları Birliğinin (UIC) 90. Genel Kurulu İstanbul da başladı.

Hilton Bomonti Hotel de yapılan Genel Kurulun açılışında konuşan TCDD Genel Müdürü ve UIC Başkan Yardımcısı İsa Apaydın, her geçen gün daha da önem kazanan demiryolu taşımacılığıyla ilgili dünyayı etkisi altına alan küresel yarışın artan ivmeyle devam ettiğini belirtti.

Gelişen teknolojilerin demiryolu endüstrisini de etkileyerek, trenlerin hız ve konforunu uçaklarla yarış eder hale getirdiğini söyleyen Apaydın, Uzak Doğu ile Avrupa arasında Demir İpek Yolu denilen yeni bir koridor inşa edilmekte olduğunu kaydetti.

Kısa bir süre sonra işletmeye açılacak Kars-Tiflis-Bakü hattı ve Edirne’den başlayıp Marmaray’dan geçerek Kars’a kadar uzayan demiryolu ile Türkiye’nin Doğu-Batı demiryolunun orta koridoru üzerinde yer aldığını belirten Apaydın, dünyada refahın artmasına büyük katkı sağlayacağına inandıkları Demir İpek Yolu’nun, kültürel etkileşimlerle aynı zamanda barış ve kardeşlik yoluna dönüşeceğini söyledi.

Dünyadaki gelişmelere uyumlu olarak, Türkiye’de de son yıllarda demiryolu yatırımlarında büyük bir gelişme kaydedildiğini anlatan Apaydın konuşmasını şöyle sürdürdü:

“2003 yılından itibaren Türkiye’de demiryolları devlet politikası olarak kabul edilmiş ve buna bağlı olarak demiryolu seferberliği başlatılmıştır.

2003 yılından bu güne kadar demiryollarına yaklaşık 20 milyar ABD Doları gibi önemli miktarda yatırım yapılmış, 1.213 km yüksek teknolojiyle donatılan yüksek hızlı demiryolu inşa edilerek işletmeye alınmıştır. Halen 4.000 km yüksek hızlı ve hızlı demiryolu, konvansiyonel demiryolu üzerinde ise 2.400 km sinyalizasyon ve 2.000 km elektrifikasyon inşası devam etmektedir.

Türkiye olarak, çok önem verdiğimiz Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 yılına kadar 3.500 km yüksek hızlı, 8.500 km hızlı ve 1.000 km de konvansiyonel yeni demiryolu inşa etmeyi hedefliyoruz.”

Türkiye’de ki demiryolu sektörünün serbestleşmesiyle ilgili olarak başlattıkları projeyi başarıyla tamamlayarak, yerli ve yabancı tren işletmecilerine kapıları açtıklarını anlatan TCDD Genel Müdürü ve UIC Başkan Yardımcısı İsa Apaydın,

“Bir ülkenin demiryolu hatlarıyla örülmesi tek başına yeterli faydayı sağlamamaktadır. Hatların verimliliğini artırmak, bakım ve onarım maliyetlerini düşürerek diğer ulaşım modlarıyla rekabeti geliştirmemiz gerektiğini de vurgulamak istiyorum.” diye konuştu.

MAZZONCİNİ: “TÜRK DEMİRYOLLARINDAKİ GELİŞMELER DİĞER ÜLKELERE ÖRNEK OLUYOR”

Uluslararası Demiryolları Birliği(UIC) Başkanı Renato Mazzoncini ise Genel Kurulun İstanbul’da yapılmasının önemine işaret ederek, demiryollarının ülkeler arasında köprü görevi üstlendiğini, İstanbul’un da Asya ve Avrupa kıtasını birleştiren köprü olduğunu söyledi.

Türkiye’de demiryolları alanında son yıllarda meydana gelen gelişmelere de dikkati çeken Mazzoncini, bu gelişmelerin özellikle gelişmekte olan ülkeler için güzel bir örnek teşkil ettiğinin altını çizdi.

Hemzemin geçitlerin güvenli sürüşler açısından önemli olduğuna ve bu konuda gerekli çalışmaları yapmalarının görevleri olduğuna dikkati çeken Mazzoncini, demiryolu sektöründe dijitalleşmeye yönelik projeleri hayat geçirmek istediklerini belirtti.

Demiryolu taşımacılığının sera gazı salınımının azaltılması ve yeşil taşımacılık açısından en iyi ulaşım sistemi olduğunu aktaran UIC Başkanı Renato Mazzoncini, UIC’nin önemli bir duruş sergileyerek, Birleşmiş Milletler Çevre Programlarını desteklediklerini ifade ederek, söyleyerek, bu konuda diğer ulaşım sistemleriyle uyum içerisinde hareket edeceklerini sözlerine ekledi.

Reklamlar

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.