KARDEMİR’de hedef ilk 20 sanayi kuruluşu arasına girmek

KARDEMİR’de hedef ilk 20 sanayi kuruluşu arasına girmek : Kardemir ISO 500 Sanayi Kuruluşu Sıralamasında En Büyük İlk 20 Şirket İçerisinde Olmayı Hedefliyor ve Hedefine Emin Adımlarla İlerliyor

Kardemir, Ocak-Haziran 2017 döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre sıvı ham demir üretimini %20, sıvı çelik üretimini %18,7, net hadde mamulü üretimini ise %45,3 oranında artırmıştır.

Bu dönemde (Ocak-Haziran 2017) Kardemir’in sıvı ham demir üretimi 924 bin tondan 1 milyon 109 bin tona ulaşırken, sıvı çelik üretimi ise 1 milyon 29 bin tondan 1 milyon 222 bin tona çıkmıştır.

Yılın ilk altı aylık döneminde nihai ürünlerde de önemli oranlarda artış kaydedilmiştir. Ray-Profil ve Kontinü Haddehanede rekor üretimlere ulaşılmıştır. Ray-Profil Haddehanesinde Ray, Profil, Köşebent, ve Maden Direği toplam üretimleri geçen yılın aynı dönemine göre %25’lik artışla 172 bin tondan 215 bin tona ulaşmıştır. Net hadde mamulü toplam üretimleri ise %45,3 artarak 450 bin tondan 654 bin tona yükselmiştir. Geçtiğimiz yıl deneme üretimlerine başlanılan Çubuk Kangal Haddehanesinde ise bu yılın ilk 6 aylık döneminde 103 bin ton üretim gerçekleştirilmiştir.

Satış tarafında ise, yılın ilk altı aylık döneminde ise esas ürün satışımız yukarıdaki üretim artışları ile birlikte 1 milyon 186 bin tona ulaşmıştır.

İlk altı aylık üretim ve satış hedeflerini yakalayan Kardemir’de, kapasite artışına yönelik yatırımlar ve verimlilik artışına yönelik faaliyetlerin üretim ve satış sonuçlarına olumlu yansımalarının devam etmesi ve yılsonu 2.450.000 tonluk sıvı çelik üretim hedefine ulaşılması beklenmektedir.

Haziran ayında 75,7 döküm ile aylık ortalama döküm rekoru kırılmıştır. Elde edilen bu sonuç, yatırımlar tamamlandığında Kardemir’in 3,2 milyon ton/yıl üzeri iş pratiklerinin şimdiden oluştuğunu göstermektedir.

Kardemir artan üretim hacmi ile birlikte, 2017 ve 2018 yılında yaratacağı değerle, ISO 500 en büyük sanayi kuruluşu değerlendirmesinde 34. sıradan 20. sıralara yükselmeyi, 2019 yılında ise ulaşacağı 3,5 milyon ton kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük ilk 20 sanayi kuruluşu içinde olmayı hedeflemektedir.

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.