Konya’nın güçlü olması Saraybosna’nın güçlü olması demek

Konya’nın güçlü olması Saraybosna’nın güçlü olması demek :Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı, Konya Milletvekili Ahmet Sorgun ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Bosna Hersek İnsan Hakları ve Mülteciler Bakanı Semiha Borovac ile bir araya geldi. Borovac, “Konya’nın güçlü olması demek Saraybosna’nın güçlü olması demek, Türkiye’nin güçlü olması demek Bosna Hersek’in güçlü olması demek” dedi.


Konya Büyükşehir Belediyesi ile kardeş şehir olan Saraybosna’da bir dizi görüşme ve etkinlik için Bosna Hersek’e giden Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Ahmet Sorgun ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek Bosna Hersek İnsan Hakları ve Mülteciler Bakanı Semiha Borovac’la bir araya geldi.

Konya ve Türkiye’den misafirleri ülkesinde görmekten memnuniyet duyduğunu ifade eden Bakan Semiha Borovac “Bir gün önce mecliste stresli bir gün geçirdik. Bende Allah’a bir çıkış yolu bulmak ve ümit tazelemek için dua ettim. Buna Rabbim sizin ziyaretinizi vesile kıldı. Tekrar ümidim yerine geldi. Türkiye’de siz bizim için bu kadar ümitle çaba sarf ederken, bizim çok daha fazla çaba göstermemiz gerekir. Bunu da başaracağız inşallah. Ziyaretinizin böyle de bir anlamı var” diye konuştu.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Saraybosna ile imzaladığı tramvay hibe protokolünün ilişkilerin daha ileriye taşınması noktasına farklı bir boyut kazandıracağına inancını dile getiren Bakan Borovac hem Türkiye ile hem de şehirleriyle bağların günden güne güçleneceğini belirtti.

Bosna Hersek’in ekonomik siyasi, kültüreli alanda yeni gelişmeler içinde olduğunu belirten Borovac” Ülkemizde siyasi olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Tek bir hükümet kuramamanın getirdiği zorluklar var. Ama yine de mücadele ederek zorlukların üstesinden geleceğiz. Bosna Hersek’in çoklu kültürüne önem vermemiz gerekiyor. Burada tarihimiz, inancımız ve kültürümüzle birlikte yaşamalıyız. Bunu sorumluluk alanımızda bulunan 51 bin kilometre karelik bir alanda sağlamalıyız.” dedi.

Konya ve Türkiye’den övgüyle söz eden İnsan Hakları ve Mülteciler Bakanı Semiha Brovac” Bir dönem Konya’da bulundum. 1.5 milyona yaklaşan nüfusu, fazlaca inşaatları olan ve hızlı gelişen bir şehirdi. Tarihi geçmişi kültürü ve şehirleşmesiyle hayran kaldığım ve örnek aldığım bir şehirdi. Bugün bu şehrin temsilcilerini ülkemde görmekten dolayı çok mutluyum. Konya şehircilik anlamıyla gelişmiş ekonomik anlamda Türkiye’nin önde gelen şehirlerin. Biz Konya’nın ve Türkiye’nin güçlü olmasını önemsiyoruz. Zira Konya’nın güçlü olması demek Saraybosna’nın güçlü olması demek, Türkiye’nin güçlü olması demek Bosna Hersek’in güçlü olması demek” diye konuştu.

BOSNA’YA HEP ÖZLEM DUYUYORUZ

Bosna Hersek’in kendinde özel bir yeri olduğunu söyleyen Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun ise, Türkiye’deyken özlediği ülkelerin başında Bosna Hersek’in geldiğini ifade etti.

Türkiye ile Bosna arasında tarihi, milli ve manevi bağların olduğunu dile getiren Sorgun “Bosna’nın bizim gönlümüzde her zaman ayrı bir yeri olmuştur. Ecdat yadigârı bu topraklara ne zaman ayak bassak, kendimizi, evimizde hissediyoruz, Zira aynı inancı paylaşıyoruz, aynı kültürü yaşıyoruz. Özellikle son 15 yılda Bosna Hersek ile olan ilişkilerimiz arttı ve bağlarımız daha da kuvvetlendi. Tarihi ve manevi bağlarımızın yanında şimdi hizmetlerimizle de ayrı bir bağ kuruyoruz” dedi.

KARDEŞLİĞİMİZ, SADECE KAĞIT ÜZERİNDE DEĞİL

Saraybosna ile kardeş şehir olmalarının ardından Bosna Hersek’e sıkça geldiklerini belirten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise Saraybosna ve Bosna Hersek’e hizmet etmeyi Konya’ya hizmet etmekten farklı görmediklerinin altını çizdi.

Başkan Akyürek, “Saraybosna ile bizim tarihten bir kardeşliğimiz vardı, biz bu kardeşliği resmileştirdik. Bu kardeşlik sadece kağıt üzerinde değil tabi ki. Kardeşin derdiyle dertlenip, sevincine ortak oluyoruz. Konya Büyükşehir Belediyesi olarak burada zaman zaman sosyal ve kültürel etkinlikler yaptık, bazı hizmetlerimizi buraya taşıdık. Son olarak tramvay hediye ettik. Bundan sonra da bu hizmetlerimizin sayısını artırarak Saraybosna ve Bosna Hersek’in yanında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Kaynak : www.yenikonya.com.trsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar