Apaydın: “Kahraman Demiryolcular 15 Temmuz’da Tarih Yazdı”

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’ın Raillife dergisinin Ağustos ayı sayısında “Kahraman Demiryolcular 15 Temmuz’da Tarih Yazdı” başlıklı yazısı yayımlandı.


İŞTE TCDD GENEL MÜDÜR APAYDIN’IN YAZISI
160 yılı geride bırakan demiryolları, sadece bir ulaşım aracı olmadı, memleketin istikbali ve istiklalinde de önemli görevler üstlendi.

Milli Mücadele yıllarında düşmanın kurşun yağmuruna aldırmadan trenlerle cepheye silah, cephane ve asker taşındı. Yaralı Mehmetçikler tedavileri için en yakın hastanelere trenlerle taşındılar.

Anadolu içlerinde Mehmetçikler için toplanan tahıl, erzak ve giyim eşyalarının trenlerle cepheye taşınması sağlandı.

Demiryolcular, ülkemizin İkinci İstiklal Mücadelesi olarak tarihe geçen ve birinci yıl dönümünü kutladığımız 15 Temmuz 2016 gecesi de yine vatan savunması için görev başındaydı.

O gece, özellikle başkent Ankara’da TBMM başta olmak üzere Cumhurbaşkanlığı, Emniyet Müdürlüğü gibi önemli kamu binaları havadan ve yerden saldırıya maruz kalmıştı.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımızın çağrısı üzerine vatandaşlarımız sokaklara çıkarak, akın akın saldırıya uğrayan kamu binaları önlerine koşmaktaydılar.

Sincan’da oturan binlerce vatandaşımız da Ankara’ya gelmek istemelerine rağmen ulaşım aracı olmadığı için gelemiyordu. Banliyö treniyle Ankara’ya gelmek istediklerine dair vatandaşlarımızdan gelen talep üzerine, gece saatlerinde bakımda olan Sincan-Ankara arasındaki hızlı tren hattının açılmasını sağlayarak Sincan’a banliyö trenleri gönderdik.

Ancak Sincan-Ankara arasındaki banliyö tren hattı Etimesgut civarında önemli askeri birliklerin yakınından geçiyordu. Bu nedenle yerden ve havadan her an saldırıya uğrama riski vardı.

Riski azaltmak amacıyla banliyö trenlerinin ışıklarını söndürerek çalıştırılmasını sağladık. O gece sabahın ilk ışıklarına kadar binlerce vatandaşımızı Ankara’ya taşıdık.

15 Temmuz gecesi, Ankara’nın yanı sıra İstanbul’da da Marmaray trenleri sabaha kadar çalıştırılarak, vatandaşlarımızın güvenli şekilde ulaşımları temin edildi. Diğer bölgelerimizde de tüm personelimiz görevinin başına geçerek, Valiliklerin emrinde hazır bulundular.

Demiryolcular, Milli Mücadelede olduğu gibi 15 Temmuz’da yaşanan kalkışma sırasında da tarihi görevlerini bir kez daha başarıyla yerine getirdiler.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar