BTK Demiryolu Projesinde İlk Yolcular Gürcistan’dan Kars’a Geldi

Yapım aşamasında sona gelinerek test sürüşleri gerçekleştirilen uluslararası Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu (BTK) projesinde Gürcistan’dan Kars’a yolcu taşımacılığı için ilk tren seferi 27 Eylül 2017 tarihinde gerçekleştirildi.


Gürcistan’ın Ahılkelek istasyonundan hareketle Kars’a gelen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Azerbaycan Demiryolları İdaresi Başkanı Cavid Gurbanov, Valimiz Sayın Rahmi Doğan, AK Parti Kars Milletvekili Dr. Yusuf Selahattin Beyribey ve diğer protokol üyelerinden oluşan ilk yolcular için Kars Gar Müdürlüğünde karşılama programı düzenlendi.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği karşılama programda, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Azerbaycan Demiryolları İdaresi Başkanı Cavid Gurbanov birer konuşma yaparak, Bakü-Tiflis-Kars (BTK) projesinin önemine vurgu yaptılar.

Halk oyunları ekiplerinin gösterisinin ardından programda Bakü-Tiflis-Kars (BTK) hattındaki taşıma tarifelerini belirleyen uluslararası protokol imzalandı.

Gar Müdürlüğündeki programın ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Azerbaycan Demiryolları İdaresi Başkanı Cavid Gurbanov, Valimiz Sayın Rahmi Doğan ve diğer protokol üyeleri ile birlikte Haydar Aliyev Parkında bulunan merhum Haydar Aliyev anıtını, akabinde Kars Azerbaycan Başkonsolosluğunu ziyaret ettiler.

Azerbaycan Demiryolları İdaresi Başkanı Cavid Gurbanov’ın ilimizden havayolu ayrılmasının ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Vali Rahmi Doğan’ı makamında ziyaret ederek, Kars’ta devam eden çalışma ve projeler hakkında bir süre görüş alışverişinde bulundular.

Bakan Ahmet Arslan’ın Valilik ziyaretinin ardından Vali Rahmi Doğan ve diğer protokol üyeleri ile birlikte Evliya Camiine geçerek, Ebul Hasan Harakani Hz.lerinin türbesini ziyaret ettiler.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar