CHP’li Doğan İstanbullular’ın metrobüs çilesini Meclis’e taşıdıCHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, Küçükçekmece’de bir aracın metrobüs hattına girmesi sonucu meydana gelen kazada 3 kişinin yaralanması ve E5 karayolunda trafiğin durma noktasına gelmesiyle ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Hızlı, konforlu ve güvenilir ulaşım aracı olarak 2007 yılında İstanbulluların hizmetine sokulan metrobüsün artık İstanbulluların ‘çilesi’ haline geldiğini belirten Doğan, “İnsanların balık istifi gibi taşındığı metrobüs hatlarında gün geçmiyor ki bir kaza meydana gelmesin. Çok sayıda insanın yaşamının yitirdiği ve yaralandığı metrobüs hattında meydana gelen en küçük kaza bile İstanbul’un trafiğini felç etmeye ve binlerce insanın mağdur olmasına yol açabiliyor” dedi.

Bugün meydana gelen kazayı anımsatan Doğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin meslek odaları, üniversiteler ve sivil toplum örgütlerinin konuyla ilgili uyarılarını dinlememekte ısrar ettiğini ifade ederek şöyle dedi:

GEÇİCİ ÇÖZÜMLERLE OLMAZ

“Raylı sistemi esas alan ve bununla eşgüdüm içerisinde otobüs, minibüs ve deniz ulaşımı düzenlemesi gerekirken İstanbul Büyükşehir Belediyesi, metrobüs gibi geçici çözümlerle İstanbul’un trafik sorununa çözüm getirmeye çalışıyor.

İstanbul’daki metrobüs sorununu, 21 Haziran 2016 tarihinde de TBMM gündemine taşımış ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’ın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi vermiştim. Bu önergeye yanıt bile verilmemesi İstanbul’u yöneten zihniyetin sorunlara ne kadar duyarlı olduğunun da bir göstergesi.

DAHA KAÇ İNSAN ÖLMELİ?

İstanbul kent yönetimi; meslek odaları, üniversiteler ve sivil toplum örgütleriyle birlikte İstanbul’un ulaşım sorununu masaya yatırmalı ve İstanbulluları “metrobüs” çilesinden kurtarmalıdır.

Artık İstanbullulara büyük mağduriyet yaşatan ve İstanbulluların kronik çilesi haline gelen metrobüs sorununa acil çözüm bulunmalıdır. Soruna çözüm bulunması için daha kaç kazanın olması, daha kaç insanın ölmesi gerekiyor?

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.