Apaydın, TCDD’nin 2018 Yatırım Hedeflerini Açıkladı

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, TCDD yatırımları açısından başarılı bir yılı geride bıraktıklarını ifade ederek, “2018 yılında da hedeflerimize ulaşacağız.” dedi.


2017 yılı yatırımlarının değerlendirilmesi ve 2018 yılı hedefleriyle ilgili olarak, 10 Ocak 2018 tarihinde TCDD Genel Müdürlüğü’nde bir toplantı düzenlendi.

Bölge Müdürlerinin telekonferans sistemiyle katıldığı toplantıda konuşan TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, “2017 yılında; Konya YHT Gar ile Kars ve Konya(Kayacık) lojistik merkezlerinin temelini attık.

Kahramanmaraş(Türkoğlu) Lojistik Merkezi ile İzmir’de Tepeköy-Selçuk yeni demiryolunu hizmete açtık. Gaziantep’te GAZİRAY projesini başlattık.

Milli Yük Vagonu, Milli Dizel Motor ve Milli Makas Taşıma Vagonu projelerini hayata geçirmeyi başardık. İlk Anahat Milli Elektrikli Lokomotifi E-5000 projesini başlattık.

Ankara-İzmir ve Ankara Sivas Yüksek Hızlı Demiryolu ile Bursa-Bilecik, Konya-Karaman, Karaman-Ereğli-Ulukışla ve Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep hızlı demiryolu yapımına devam devam ettik. “ dedi.

Sivas-Erzincan hızlı demiryolunun Sivas-Zara kesiminin inşasına başladıklarını bildiren Apaydın, Başkentray projesinde yüzde 90, yeni başlanan GAZİRAY projesinde ise yüzde 26 ilerleme kaydettiklerini söyledi.

1.221 km yeni demiryolu yapımıyla ilgili proje çalışmalarının tamamlandığı, halen 1.870 km yüksek hızlı, 1.290 km hızlı ve 811 km konvansiyonel olmak üzere toplam 3.971 km’lik demiryolu hattının yapımının sürdüğü bilgisini veren Apaydın, “2017 yılında 519 km konvansiyonel demiryolunu yenileyerek, toplam 11 bin 395 km’lik demiryolunun 10 bin 515 km’sini, bir başka ifadeyle yüzde 92’sini yenilemiş olduk. 2.323 km sinyalizasyon, 1.637 km elektrifikasyon çalışması devam ediyor.” diye ifade etti.

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, 2018 yılı için TCDD’ye 7,5 milyar TL ödenek tahsis edildiği bilgisini paylaşarak, “Önemli projelerin açılışları ve UIC Yüksek Hız Kongresi gibi büyük organizasyonları gerçekleştireceğiz.

Ankaralıların beklediği Başkentray’ı Şubat ayı sonuna doğru açmayı planlıyoruz.

96 adet Yüksek hızlı tren seti teminine yönelik olarak demiryolu tarihinin en büyük bütçeli ihalesini gerçekleştireceğiz.

Hazır durumdaki Erzurum(Palandöken) lojistik merkezinin yanı sıra Kars, Konya (Kayacık) ve Mersin (Yenice) lojistik merkezleri ile Konya YHT Gar’ı işletmeye açacağız. Karaman, Sivas ve Kayseri lojistik merkezlerinin yapımına başlanacaktır.

Van Gölü’nde 1 adet yeni feribot sefere başladı. 2.sini de yıl sonunda devreye alacağız.

Ankara-Sivas yüksek hızlı demiryolunu 2018 yılı sonuna kadar tamamlayıp test sürüşlerine geçeceğiz.

Konya-Karaman hızlı demiryolunu elektrikli ve sinyalli olarak işletmeye açacağız.

Samsun-Kalın hattı tamamlanacaktır.

1.300 km uzunluğunda demiryolu hattının yapımına başlanacak. 3.458 km’lik demiryolu hattının yapım ihalesine çıkılacak.

1.446 km’lik hatta sinyalizasyon, 1.637 km’lik hatta elektrifikasyon yapım çalışmaları tamamlanacak. 507 km hattın elektrifikasyon ve sinyalizasyon yapımına başlanacak.

511 km yol yenilenecektir.” diye konuştu.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar