TCDD’nin 10 Setlik Yüksek Hızlı Tren İhalesi Siemens’in

TCDD’nin 10 Adet Yüksek Hızlı Tren Alımı İhalesi, İslam Kalkınma Bankasından (İKB) temin edilen kredi ile bu alanda etkin uluslararası şirketlerin katılımıyla yapılmışdı. Pazarlık yöntemiyle yapılan ihale 3 uluslararası şirketler grubunun katıldığı ihalede en düşük teklifi 273.257.433 Avro ile İspanyol CAF şirketi vermişdi. Bunu 349.345.401,91 Avro ile Alman Siemens AG-Siemens AŞ takip etmişti. Son firma ise Fransız Alstom ve verdiği teklif yaklaşık olarak 362 milyon Avro olmuştu.

İslam Kalkınma Bankasının 312 milyon avroluk finansman sağlayacağı 10 yeni yüksek hızlı tren seti ihalesinde 349 milyon avro ile en uygun teklifi veren Siemens, TCDD Genel Müdürlüğü tarafından sözleşme için davet edildi.

TCDD ihale komisyonunca, en uygun teklifin 349 milyon avro ile Siemens tarafından verildiği belirtildi.  Tren setleri için 312 milyon avroluk finansman desteği sağlayacak İslam Kalkınma Bankasınca da komisyon kararı onaylandı.

TCDD Genel Müdürlüğü de bu onayın ardından Siemens’e sözleşme davetinde bulundu. Hızlı tren setlerinin, sözleşmenin imzalanmasından 15 ay sonra teslim edilmesi bekleniyor. Setlerle ticari seferlerin de 2 yıl içinde başlaması hedefleniyor.

Alman Siemens AG-Siemens AŞ firmasına sipariş edilen 7 adet çok yüksek hızlı tren seti, 2016 yılında hizmete girmişti. Çok yüksek hızlı tren setlerinde 45’i birinci sınıf, her biri 4 yolcu kapasiteli toplam 3 adet business class kompartımanı (12 koltuk), 424’ü ekonomi sınıf, 36 kişilik oturma kapasiteli restoran, 2 adet tekerlekli sandalye yeri olmak üzere toplam 519 yolcu kapasitesi bulunuyor.

Reklamlar

Benzer demiryolu haberleri

4 Comments

  1. Bunlar geldikçe CAF trenlerini elektrifikasyonu bitmek üzere olan eskişehir kütahya balıkesir izmi ve Bandırma yönüne kaydırarak kütahya balıkesir bandırma ve izmir YHt ile tanıştırılmalıdır.

  2. Bunlar geldikçe CAF trenlerini elektrifikasyonu bitmek üzere olan eskişehir kütahya balıkesir izmi ve Bandırma yönüne kaydırarak kütahya balıkesir bandırma ve izmir YHt ile tanıştırılmalıdır.

  3. Bu halde bile yolculuk süresi ototmobil süresine düşecektir.(7 saat izmir için)

  4. Bu halde bile yolculuk süresi ototmobil süresine düşecektir.(7 saat izmir için)

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.