Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro İnşaatı Yıl Sonuna Kadar Bitiyor

Mevlüt Uysal, İstanbul ulaşımını önemli derecede rahatlatacak olan Kabataş – Mecidiyeköy – Mahmutbey metro hattında çalışan işçilerle Sahur yaptı. Uysal, “İstanbul’da 118 ayrı şantiyede 20.000’den fazla kişi 294,2 km uzunluğundaki Metro inşaatlarımızda 7/24 çalışıyor. Yer altında çalışan kahramanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.


“Her Yerde Metro, Her Yere Metro” diyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi 1.100 km’lik metro hedefine emin adımlarla ilerliyor. Metro ve raylı sitem yatırımlarına büyük önem veren Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul trafiğine ciddi bir soluk aldıracak olan Kabataş – Mecidiyeköy – Mahmutbey metro hattında çalışan işçilere sahur yaptı ve metro çalışmalarla ilgili son bilgileri basın mensupları ile paylaştı.

-118 AYRI ŞANTİYE, 294,2 KM METRO İNŞAATI, 7/24 ÇALIŞAN 20.000 İŞÇİ-
Basın mensuplarının yoğun ilgi gösterdiği sahur programında önce yemekler yenildi, sohbetler edildi ve bir işçinin yemek duası yapmasından sonra Mevlüt Uysal, bir konuşma yaparak işçilerin Ramazan’ını tebrik ettikten sonra çalışmalarından dolayı da teşekkür etti.

İstanbul’daki mevcut metro çalışmalarını, “İstanbul’da 118 ayrı şantiyede 20.000’den fazla kişi 294,2 km uzunluğundaki Metro inşaatlarımızda 7/24 çalışıyor” ifadeleriyle özetleyen Uysal, emeği olan tüm kesimleri tebrik ederek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Göreve geldikten sonra belirli metro hattı inşaatlarıyla ilgili olarak yüklenici firmalarla değerlendirme yapıp, yıl sonuna kadar bitirme taahhüttü almıştık. O değerlendirme toplantısında aslında usul inşaatı yapan teslim ederdi. Fakat biz işi hızlandırma adına inşaat çalışması devam ederken, bitmiş olan kısımlardan elektromekanik imalatını da başlatılmasını söylemiştik. Firmalarımız uyum içerisinde çalıştı. Şimdi sahurumuzu yaptığımız Mecidiyeköy istasyonununda içinde yer aldığı Kabataş – Mecidiyeköy – Mahmutbey metro hattı 21 istasyondan oluşan 24 km’lik bir hat. İnşaatımız 31 Aralık 2018 yıl sonu itibariyle bitmiş olacak. Bu hattımızın 5 milyar maliyeti var. Üsküdar – Ümarineye hattı gibi sürücüsüz olacak. Bundan sonra İstanbul’da yapılacak olan metro hatlarının sürücüsüz olmasından yanayız.”

-KABATAŞ ETABI, ANITLAR KURULU KONTROLÜNDE İLERLEDİĞİ İÇİN GECİKECEK-
Kabataş – Mecidiyeköy – Mahmutbey metro hattının beş istasyonu kapsayan Kabataş bölümünde bir yıllık gecikme yaşanabileceğini kaydeden Uysal gecikmenin sebebini şöyle açıkladı: “Kabataş metro tünelleri açılırken tarihi eserler çıktı. İstanbul’un geçmişini, tarihini aydınlatma adına orayı Anıtlar Kurulu’nun kontrolüne bıraktık. Bundan dolayı bir yıllık gecikme yaşanabilir. Bu gecikmenin sebebi ne biz ne de metro inşaatını yapan firmalar. 31 Aralık 2018’de bitecek olan Mecidiyeköy – Mahmutbey hattı inşaatı olacak ve bu tarihten sonra da test sürüşleri başlamış olacak.”

-YENİ FİNANS VE YAPIM MODELİ-
Metro inşaatı yapan firmalarla yeni bir finans ve yapım modeli üzerine çalışmalar yürüttüklerini hatırlatan Başkan Uysal, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu yeni modelle yapmayı planladığımız iki metro hattımız var. 32 km olacak olan Vezneciler – Arnavutköy, 34 km olacak olan Kazlıçeşme – Beylikdüzü metro hatlarının projelendirilmesinde önemli bir aşamaya geldik. İnşallah yıl sonunda ihaleye çıkacağız. İstanbul’un 1000 km’lik metro hattına ihtiyacı var. Şu anda halkımızın kullandığı 160 km’lik metro hattımız var. İnşaatı devam eden metro hattımız da 294 km. Daha önceleri inşaatı devam eden metro hattının 267 km olduğunu söylemiştik. Halkalı – Arnavutköy 3.Havalimanı hattımızı Ulaştırma Bakanlığımız yeni ihale etti. Biz orada 10 km’lik bir tünel açmıştık. O hatla birlikte –orada 27 km’lik bir hat var- 294 km’lik bir metro inşaatımız devam ediyor.”

-BİR MİLYON YOLCU KAPASİTESİ OLACAK-
Başkan Uysal, Kabataş – Mecidiyeköy – Mahmutbey metro hattında yaklaşık üç bin 500 kişinin 24 saat esaslı çalıştığının bilgisini vererek, “Bu hattımız devreye girdiğinde günlük bir milyon yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak. Şu anda en yoğun hattımız metrobüs hattı. Onun günlük yolcu taşıma kapasitesi de 960 bin. Yani bu metro hattımız bittiğinde İstanbul için çok önemli bir hat olacak.”

-SİZLERE MİNNETTARIZ-
Metro hattı inşaatlarının her kademesindeki çalışanlarına çok teşekkür ediyorum, hepinize minnettarız” diyen Başkan Uysal konuşmasını şöyle tamamladı: “Şu anda inşaatı devam eden metro hatlarımızda yaklaşık 20 bin işçi kardeşimiz yer altında çalışıyor. Metro inşaatlarında yaptığınız iş şimdi görünmüyor olsa da yer altında nasıl önemli işlerin yapıldığını, metrolar açıldığında insanlar görüyor ve en çok dua alanlar sizler oluyorsunuz. İsminden her zaman bahsedilecek bir iş yapıyorsunuz.”

Başkan Uysal konuşmasının ardından inşaatı devam eden Kabataş – Mecidiyeköy – Mahmutbey metro hattı Mecidiyeköy istasyonunun merdivenlerinde işçilerle hatıra fotoğrafı çektirdi. Başkan Uysal ayrıca çalışanların Kadir Gecesi’ni ve Ramazan Bayramlarını kutladı.

Mecidiyeköy istasyonunda yapılan sahura Şişli AK Parti İlçe Başkanı Ömer Fuat Günday, ulaşımdan sorumlu İBB Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Hacımustafaoğlu ile birlikte istasyon inşaatında çalışan 150 metro işçisi ve yüklenici firmaların temsilcileri katıldı.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar