3. Havalimanında İç Hat Uçuşları Bulgaristan Hava Sahasını Kullanacak, Türkiye Ödeme YapacakCHP’li Gamze Akkuş İlgezdi, İstanbul’da 29 Ekim’de hizmete açılması planlanan Yeni Havalimanı ile ilgili iddiaları Meclis gündemine taşıdı.

Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi Yeni Havalimanının hizmete girmesiyle birlikte iç hat seferlerinde Bulgaristan hava sahasını kullanmak zorunda kalacak uçaklar nedeniyle Bulgaristan’a ne kadar ödeme yapılacağını sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, İstanbul’da 29 Ekim’de hizmete açılması planlanan Yeni Havalimanı ile ilgili iddiaları Meclis gündemine taşıdı. Yeni havalimanının hizmete girmesiyle birlikte Bulgar hava sahasını kullanmak zorunda kalacak uçaklar nedeniyle Bulgaristan’a yüklü miktarda ödeme yapılacağını kaydeden İlgezdi, “Örneğin Ankara-İstanbul iç hat seferini yapan bir uçağın, yönelme ve alçalma esnasında başka bir devletin hava sahasını kullanmak zorunda kalması hangi milli ve yerli politikaların bir sonucudur?” diye sordu.

TÜRKİYE BÜYÜK BİR ÖDEME YÜKÜ ALTINA GİRECEK

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından yanıtlanması istemiyle bir soru önergesi veren CHP Genel Başkan yardımcısı İlgezdi, mevcut durumda Atatürk Havalimanına inen uçakların, 05-23 pistini kullandığını, kalkışların ise 17-35 doğrultusunda kuzeye doğru gerçekleştirildiğini belirtti. 3. Havalimanının devreye girmesiyle birlikte, ilk etapta sadece kuzey-güney doğrultusunda inşa edilen pistlerin kullanılacağını, ilerleyen yıllarda ise doğu-batı doğrultusunda yeni bir pistin inşa edileceği ifade eden İlgezdi, “sonuç olarak yeni havalimanında inişler güneyden kuzeye, kalkışlar ise Karadeniz yönüne gerçekleştirilecektir. Başka bir ifadeyle 3. Havalimanının devreye girmesiyle birlikte, Bulgaristan hava sahasını kullanmak zorunda kalacak uçaklar için Türkiye, ciddi bir ödeme yüküyle karşılaşacaktır.” dedi.

İÇ HAT UÇUŞLARINDA BULGAR HAVA SAHASI KULLANILACAK MI?

2016 yılında dönemin Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü olan Serdar Hüseyin Yıldırım’ın “Özellikle denize doğru kalkışlar sırasında daha tırmanış tamamlanmadan, Bulgar hava sahasına girme durumu var. Prosedüre ve rüzgâr durumuna göre yine Bulgar hava sahasında başlayacaklar. Bulgarlar bu duruma hazırlar ve memnunlar. Çünkü onlarında hava trafiği artacak, gelirleri artacak. Dolayısıyla bir sıkıntı olmayacak” dediğini anımsatan CHP Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi, “İç hat uçuşlarında Bulgar hava sahasının kullanılması hangi milli ve yerli politikaların bir sonucudur” diye sordu.

BULGARİSTAN HAVA SAHASI UÇUŞLARA KAPATILIRSA NE OLACAK?

CHP Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi, Türkiye’nin Yeni Havalimanının devreye girmesiyle birlikte Bulgar hava sahasını kullanmak zorunda kalmasının beraberinde birçok sorunu da getireceğini kaydederek, “Bulgaristan hava sahasını uçuşlara kapatılması durumunda, uçaklar hangi havalimanına yönlendirilecektir? Yakıt kritiğine giren uçaklar için hangi alternatif planlar hazırlanmıştır” sorularını yöneltti.
İLGEZDİ’NİN BAKANA SORULARI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a şu soruları yöneltti:

3.Havalimanına iniş ve kalkış yapacak uçaklar için Bulgaristan’a yüklü miktarda ödeme yapılacağı iddiaları doğru mudur?

Kaynak : www.evrensel.net

Reklamlar