Hong Kong Metrosu ve MikrobiyomuBüyük şehirlerde yaşayan ve çalışanların önemli problemlerinden biri de toplu taşıma. Özellikle işe başlama ve işten çıkış saatlerinde toplu taşıma aracına erişebilmenin, binebilmenin bile ayrı bir sanat olduğu İstanbul gibi büyük şehirlerde pek çok çalışan toplu taşıma araçlarını, özellikle de hafif raylı sistemleri kullanıyor.

Hafif raylı sistemler ve diğer toplu taşıma araçları yalnızca insanları taşımıyor. Yüz binlerce insan ile birlikte onların mikrobiyomlarını ve araçlarda onların bıraktığı binlerce mikroorganizmayı da taşıyor aslında.

Özellikle mikropların yoğun olduğu aylarda, nefes alma mesafesinin bile dolu olduğu, çok iyi havalandırılmayan kalabalık toplu taşıma araçlarında sık sık seyahat edip grip vb. hastalıklara maruz kalmayanımız yok denecek kadar azdır. Hong Kong metrosunda yapılan yeni bir çalışma, bu mikrobiyomların niteliğini ortaya koydu.

Araştırmacılar Hong Kong metrosunun 8 hattının her birinde, sabah saatlerinde, gün içinde ve akşamında seyahat eden, araç içindeki tutunma aksamına ve araç içine yaklaşık 30 dakika temas eden kişilerden bakteri ve maya örnekleri topladılar.

Çalışmanın sonuçlarına göre, sabahları her bir hat kendi karakteristik mikrobiyomunu taşırken gün içinde bütün bunlar birbirine karışıyor, akşam olduğunda ise ulaşım ağının mikrobiyomu hemen hemen bütün hatlarda aynı hale geliyor. Araştırmacılar hem mikroorganizmaların hem de bunların taşıdıkları antibiyotik direnç genlerinin metro ağında karıştığını ve buralarda serbestçe dolaşabildiğini ortaya koydu. Çalışmada analiz edilen mikrobiyomlarda ilaçlara dirençli suşların da bulunması oldukça çarpıcı.

Çalışma, antibiyotik direncinin kalabalık şehirlerde toplu ulaşım araçları aracılığıyla yayılımı hakkında önemli bulguları açığa çıkarması ve alınması gereken önlemleri işaret etmesi bakımından oldukça önemli. Kalabalıkları taşıyan araçlar, mikrobiyomların birbirine karıştığı antibiyotik direnç genlerinin bir organizmadan diğerine aktarılabildiği sıcak noktalar olarak işlev görüyor.

Kaynak : www.evrensel.net

Reklamlar