Samsun-Sivas Demiryolu Hattı Modernizasyon Çalışmalarında Sona Doğru

Eylül 2015’te trafiğe kapatılarak bakıma alınan Samsun- Sivas (Kalın) Demiryolu hattındaki çalışmalarda sona gelindi. Çalışmaların tamamlanarak, hattın önümüzdeki Eylül ayında açılması planlanıyor.

Samsun- Sivas (Kalın) Demiryolu hattında çalışmalarda son aşamaya gelindi. 2015 yılının eylül ayında tren trafiğine kapatılarak, bakıma alınan ve 378 kilometre mesafesi olan Samsun-Sivas Demiryolu hattında, istasyon yolları dahil 420 kilometrelik çalışma yürütülüyor.

Toplam yapım bedeli 1,2 milyar lira olan proje ile yaklaşık 90 yıllık hattın alt ve üst yapısı yenilenecek. Sinyalizasyon sisteminin de devreye alınmasıyla hat kapasitesi artırılacak olan hatta kuzey-güney koridorundaki yük trafiğinin de demiryollarına aktarılması sağlanacak.

Yük taşımacılık potansiyeli yüksek hat kesiminde tren hızları, hat kapasitesi ve kabiliyeti artırılarak daha konforlu, güvenli ve hızlı bir işletmecilik yapılması, bakım maliyetlerinin azaltılması amaçlandı. Proje öncesinde 20 olan tren sayısı 30’a çıkacak ve bu sayede hat kapasitesinde yüzde 50’lik artış meydana gelecek. 2015 yılının Eylül ayında tren trafiğine kapatılan Samsun-Sivas Demiryolu hattındaki modernizasyon çalışmalarının 2018 Eylül’de tamamlanarak hattın ulaşıma açılması planlanıyor.

Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar