Bağdat-Felluce Tren Seferleri Yeniden BaşladıBağdat’ın batısındaki çölde, tank, otomobil, köprü ve bina enkazları arasında uzanan bir . Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Anber vilayetinden çıkarılmasının ardından Bağdat – Felluce tren seferleri yeniden başladı.

IŞİD 2016’da, iki yıllık işgalin ardından Felluce’den atıldığında geriye savaş enkazının yanı sıra, yüzlerce bombalı tuzak ve mayın bıraktı. Irak’ta IŞİD işgalini yaşayan bölgelerdeki istasyonların, rayların, köprü ve tünellerin yaklaşık yüzde 90’ı çatışmalardan hasar gördü. Birçoğu Felluce hattı gibi tamir edilmeyi bekliyor.

Başkentten Felluce’ye uzanan yaklaşık 65 km’lik hattın yeniden açılması bölge sakinleri için karayolundan daha güvenli bir ulaşım imkanı anlamına da geliyor. Her ne kadar vagonlarda eli otomotik silahlı güvenlik görevlileri dikkat çekse de, bölge için şimdilik en güvenli ulaşım seçeneği demiryolu.

Saatte yaklaşık 100 km hız yapan Çin yapımı trenle Bağdat – Felluce seferinin maliyeti 2.000 dinar (yaklaşık 2 dolar), aynı yol minibüsle 3.500, taksiyle ise 10 bin dinar tutuyor.
Yeni trenler Çin yapımı

1940’ta İstanbul’a kadar uzanan, yaklaşık 2.000 km’lik bir demiryolu ağına sahip olan Irak, bugün ikinci büyük kenti Musul’a bile tren seferi düzenleyemiyor.

Savaşın ağır darbe vurduğu demiryolları, sadece Bağdat-Basra ve Bağdat-Kerbela arasında kesintiye uğramadı.

Demiryollarını ıslah etmek için harekete geçen Bağdat hükümeti 2016 yılında Çin’den 118 milyon dolar değerinde 12 yeni tren satın almıştı.

Kaynak : tr.euronews.com

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.