Trabzon Hafif Raylı Sistem Proje Çalışmaları Tamamlandı

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu düzenlediği değerlendirme toplantısında, hafif raylı sistem ve ulaşım yatırımları konusunda açıklamalar yaptı.


HAFİF RAYLI SİSTEM PROJESİ BAKANIMIZA TESLİM TESLİM EDİLDİ

Gümrükçüoğlu”Hafif raylı sistemin proje çalışmaları sonuçlandırıldı. Proje çalışamalarının 3 milyon maliyeti olmuştur. O günün koşullarında 3 milyon tutmaktaydı. Başka şehşirlerde daha küçük projeler daha fazla tutmuştur. Hafif raylı sistem Akyazı ana istasyondan Akçaabat Akçaakale,diğer taraftan üniversite ve havaalanına ulaşmaktadır. İlk başka Akyazı’dan Meydan ve Havaalanına uzanacak 1. bölüm uşlaştırma bakanlığına iletilmiştir. Bizzat bakana ulaşmıştır. Bizim yaptığımız ilk hesaplamaya göre ilk etap 800 milyon ve 1milyon gibi bir ücrete maal olacaktır. Bunu ulaştırma bakanlığımız gerçekleşitirdiğinde 30 yıl boyunca taksit taksit ödemeye razıyız. Şehrin tüm vatandaşlarının kullanım alışkanlığını kazandığında çok iyi bir ulaşım hattı olacak. Bu hat ile Havaalnından akyazıya 40 dakikada gidilecek. Bu şehrin trafiğinin rahatlaması için çok önemli bir adımdır.” dedi.

130 YENİ OTOBÜS

Toplu taşımacılıkta vatandaşların daha konforlu ve güvenli seyahat etmelerini sağlamak amacıyla 130 yeni otobüs hizmete sunularak 172 araçlık bir filo oluşturuldu.

BİSİKLET YOLUNU HİZMETE AÇIYORUZ

Ortahisar ilçesinin Beşirli ve Kemerkaya Mahalleleri arasında yapılan 5,6 km’lik yürüyüş yolu büyük ilgi görüyor. Yola paralel yapılan bisiklet yolu da beğeni topladı. Çok modern bir bisiklet yolunu

ASFALTLAMADA REKOR KIRDIK

Karayolları ağı dışında en fazla yol ağı olan şehiriz. Yol demek medeniyet demektir. Büyükşehir olduktan sonraki ilk 4 yılda 1 milyon 300 bin ton asfalt hizmeti gerçekleştirdik. Trabzon tarihinin Cumhuriyetten sonra en büyük rekorudur. Emeğin ürünüdür. 5. Yıl hedefimiz içersinde ise 400 bin ton asfalt hedefini koymaktayız. Bugün itibariyle 300 bin tonluk kısmını gerçekleştirdik. Yani 4,5 yılda bugün itibariyle 1 milyon 600 bin ton asfalt serdik. Reklam yapmadan hizmet yapıyoruz.

ERDOĞDU YOLU HİZMETE GİRDİ

Erdoğdu Yolu’nun Atapark ile Çatak arasındaki kısmın yapım çalışmaları tamamlanarak çift şerit gidiş-gelişli olarak hizmete girdi.

KANUNİ BULVARI DEVAM EDİYOR

23,7 kilometrelik Kanuni Bulvarı durdu duruyor gibi söylemlerin en büyük ve en güzel cevabını Devlet Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan şehrimizde son yaptığı mitingde verdi. Kanunu Bulvarı’nın yapımı devam etmekte ve 24 ay içinde tamamlanma çalışmaları sürmektedir. Üç şerit gidiş üç şerit geliş olarak inşa edilmekte olan, 14 köprülü kavşağı, 8 hemzemin geçidi ve 8’i çift tüp 9 tüneli bulunan Kanuni Bulvarı, tamamlandığında ulaşıma çok önemli katkılar sağlayacaktır.

KATLI OTOPARK İNŞAATI SÜRÜYOR

Yavuz Selim Bulvarı’nın güneyinde yer alan alanda 25 milyonun üzerinde toplam kamulaştırmayla birlikte şehrin en merkezi yerindeki katlı otopark yapımı devam etmektedir. Katlı otopark yapımıyla birlikte 310 araçlık otopark oluşturulacak. 310 aracımızın belirlenmesinde Yavuz Selim Bulvarı’ndaki giriş ve çıkış trafiğinin ancak o kadar araç sayısına cevap verileceğinin hesaplanması sonrasında belirlenmiştir. Daha sonradan yerin altında, Tanjant Köprüsünün alt bölgesine doğru 750 araçlık otopark yapılacağını beyan ettiğim sözün her zaman arkasındayız.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar