TÜDEMSAŞ,TÜLOMSAŞ ve TÜVASAŞ’ın Birleştirilmesi Bitirilmesi Anlamına Gelmektedirbirlestirilme projesi tudemsasi bitirme anlamina gelir
birlestirilme projesi tudemsasi bitirme anlamina gelir

UDEM HAK-SEN Genel Başkanı Abdullah Peker TCDD bağlı ortaklıklarının tek çatı altında birleştirilmesi konusunda yazılı basın açıklaması yaptı.

Genel Başkan Peker yaptığı açıklamada,TÜDEMSAŞ Genel Müdür Vekili Mehmet Başoğlu’nu Makamında Ziyaret ederek Türkiyede Demiryolu Makinaları Sanayii A.Ş (TÜDEMSAŞ) Türkiye Vagon Sanayii A.Ş (TÜVASAŞ) ve Türkiye Lokomotif Sanayii A.Ş (TÜLOMSAŞ) Genel Müdürlüklerinin Tek çatı altında birleştirilmesi konusunda Udem-Hak Sen’in Görüşünü sunduk.

Udem-Hak Sen (Ulaştırma Ve Demir yolu Çalışanları Sendikası ) Genel merkezi olarak olarak Birleştirilme projesinin pilot ve İdari Genel Müdürlüğü TÜDEMSAŞ olacaksa Bu projeyi Destekliyoruz.. Aksi Durumda bu projeye Karşıyız.

2019 yılı yatırımların TCDD’ye ayrılan bütçenin azalması , Kamu İktisadi Kuruluşların etkin ve verimliliğine yansıyacaktır.

TCDD’nin serbestleştirme çalışmaları 2020’e kadar planlanan sürenin uzaltarak 2023 yılı hedefine ertelenmesi, yurtdışında özellikle Avrupa’dan getirilecek vagonların buraya yönlendirilmesi Vagon Fabrikaların kalkınmasını sağlayacaktır.

2019 Cumhurbaşkanlığı yıllık programlanmasında üç kurumun ( TÜDEMSAŞ,TÜVASAŞ,TÜLOMSAŞ) tek çatı altında birleştirilmesi yatırımları kısıtlama ve işlerin yavaşlanması gibi sorunlar çıkmasına neden olabilir, fakat bu kurumların iş yapabilirliği daha da artacaktır.

Yıllardır vekaleten yürütülen Kamu İktisadi Kuruluşlara bağlı şirketlerde görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavların yapılması zaruri hale gelmiştir.

Birleştirilme Projesi TÜDEMSAŞ’ın Tamamen Bitirilmesi anlamına geleceği konusunda Sendikamızın Endişelerini Genel Müdür’e ilettik. Tek Çatı altında toplanma tarihi 2020 bu Tarihin 2023 uzatılması konusunda önümüzdeki hafta Ankara’da çalışma başlatacağımızı Tüm çalışanlarımıza bildiriyorum.

TÜDEMSAŞ şu anda mahalli ve ülke piyasasına 10 milyon TL sıcak para akıtmaktadır. Birleştirme projesi gerçekleştiğinde bizim görüşümüz bu miktarın % 10 bile olmayacaktır. Bu Sivas’a yapılan en büyük kötülük olacaktır diye düşünüyoruz.

Abdullah PEKER
Ulaştırma Ve Demiryolu Çalışanları Sendikası Genel Başkanı

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.