UDEM-Haksen Genel Başkanı Peker: “Asgari Ücret Net 2350 TL Olmalı”

udem haksen baskani peker asgari ucret net 2350 tl olmali
udem haksen baskani peker asgari ucret net 2350 tl olmali

Ulaştırma ve Demir yolu Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Abdullah Peker, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu asgari ücret belirlerken çalışanların kira, elektrik, su, doğalgaz, ulaşım, eğitim daha da önemlisi gıdaya gelen zamları dikkate alması gereken en az %30 lik zam a göre belirlemesi gerekir. Yani bu zamlara göre hesaplarsak 2.350 TL olması gerekir.


Asgari Ücret Tespit Komisyonuna Sendika olarak önerimiz, bu ücreti belirlerken masa başında değil de bir asgari ücretlinin evine giderek nasıl yaşamını idame ettiklerini görerek belirlenmelidir.

Yaklaşık 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren, 1.630 TL olan şuanki zam sadece gıda giderine yetmektedir. Bunu görmemezlikten gelemeyiz. Zaten asgari ücrete tabi çalışanların hemen hemen hepsi ek iş yapmaktadır.

Ülkemizin kültürel değerlerini sarsan ve sosyo- ekonomik dengeyi bozan mülteci göç sonrası yer edinen göçmenlere ayrılan ödeneğin, gece gündüz demeden çalışan öz evlatlarımıza asgari ücretli ile hayatta kalma mücadelesi veren insanımıza ayrılması gerekmektedir. Milyonlarca asgari ücret çalışanı açlık sınırında ücret aldıklarını düşünürsek bu konu sosyal görüşten daha ziyade vicdani olarak değerlendirilmeli ve insanca yaşanacak ücret takdim edilmeli.” dedi.

KADRO MESELESİ ÇÖZÜM BEKLİYOR
Ulaştırma ve Demir yolu Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Abdullah Peker,ayrıca TCDD ve Bağlı Ortaklılarda (TÜDEMSAŞ-TÜLOMSAŞ-TÜVASAŞ) bünyesinde Taşeron olarak çalışan binlerce kişinin kadro meselesi halen çözüme ulaşmadığını, Çalışma Bakanlığı’ndan konuyla ilgilenmesini beklediklerini kaydetti.


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar