3. Havalimanı Taşınma Süreci İçin Bir Erteleme Daha Olur Mu?İstanbul havalimanı, inşaatından itibaren büyük tartışmalara konu oldu. Şimdi de taşınma süreci. Bildiğiniz gibi Devlet Hava Meydanları henüz erteleme kararı almadan havalimanında inceleme de bulunan Airlinehaber ekibi, bu taşınmanın mümkün olmayacağını okuyucularına duyurmuştu.

Şimdi ise 3 Mart’a ertelenen taşınma işlemenin, uluslararası havalimanı uzmanları tarafından mümkün olmayacağı belirtildi. Planlanmış taşınmanın yanlış tarihe endekslendiği duyuruldu.

Havacılık Yönetim uzmanı Christoph Brützel, taşınmanın Mart ayında gerçekleşmesini planlamanın bile çok HIRSLI ve İDDALİ bir yaklaşım olduğunun altını çizdi.

Taşınmanın erken tüm hazırlıklar yapılmadan tamamlanması halinde tüm havayolu şirketlerinin operasyonel sorunlara maruz kalacağını söyledi.

Zaman içerisinde yavaş yavaş yapılan taşınmanın ise felaketle sonuçlanabileceğinin altını çizen Havacılık Profesörü politika ile sivil havacılığın birbirinden ayrı tutulması gerektiğinin altını çizdi.

1992 deki Münih havalimanından örnekler vererek, sadece uçuş planlarının yeniden oluşturulması için bile uzun bir süreye ihtiyaç olduğunu , daha önce kömür yataklarının olduğu alana yapılan dolgu zeminin daha güçlü testlerden geçmesi gerektiğini bildirdi.

3. Havalimanı taşınma işleminin Mart ayında yapılamayacağını , taşınma işlemi için en az 1 yıla ihtiyaç olduğunu, erken taşınmaların büyük sorunlar çıkartacağını ve havayolu otoritelerinin bu riski almayacaklarını sözlerine ekledi.

Ayrıca bu kadar tartışma yaratan dolgu zemin için mühendisler tarafından hazırlanan zemin etüdün basınla paylaşılması gerektiğinin altını çizen Airlinehaber 3. Havalimanının zorluklarla operasyona başlayacağını yazdı. (Airlinehaber)

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.