Demiryol-İş Sendikası’nın İZBAN AçıklamasıDemiryol-İş Sendikası İzmir Şubesi, İzmir Banliyö Sistemi AŞ (İZBAN) grevi süresince her türlü suçlamayla mücadele ettiklerini belirtti.

Demiryol-İş Sendikası İzmir Şubesi tarafından yapılan açıklamada İzmir Banliyö Sistemi AŞ’nin (İZBAN) grev süreci boyunca tüm suçlamalarla mücadele ettiğini belirttiği kaydedildi. Sendika aracılığı ile gerçekleştirilen açıklamada İZBAN çalışanlarının, emekçi sınıfın tümüne örnek olacak şekilde “ “hak aramanın unutulan tanımını herkese hatırlattığı ve onurlu mücadelenin temsilcisi” olduğunu vurguladığı izlendi.

Açıklama içerisinde bir aydır devam eden grevin aktörleri olan İZBAN çalışanlarının bu işçi sınıfının dayanışına örnek olduğu ifade edilerek; “”1 aydır her türlü suçlamayla mücadele ettik, her türlü iftiraya maruz kaldık ama yılmadık ancak ülkemizin mevcut yasaları maalesef direnişimizi bitirmiş durumda. Sonuna kadar haklı grevimiz boyunca her şekilde eleştiri aldık. Bizleri pek çok şeyle suçladılar. En sonunda görüldü ki konu emekçinin hakkı olunca en olmadık insanlar birleşebiliyor. Particilik, siyaset bitiyor. İktidar muhalefet birleşip İZBAN işçisi üzerinden Türkiye işçi sınıfını terbiye etmeye çalışıyor. ‘Bize sakın ola baş kaldırmayın, sakın ola hak aramayın yoksa birleşiriz, birleşir ve İZBAN işçisine yaptığımız gibi önce 1 ay işsiz bırakır sonra bütün mücadelenizi boşa çıkarırız.’ diyorlar. Bu gelişmelerden sonra ne yapsak ne desek yüreklerimizi soğutamayız, biliyoruz” açıklamalarını yaptığı belirtildi.

Sendikanın Genel Başkanı Ergün Atalay ise temsil ettiği işçi heyetinin yanında yer aldığını söylerken, grevi sürdüren işçilere destek için de bin liralık bir yardımda bulunduğunu söylediği öğrenildi.