Gaziray Banliyo Hattında Deneme Sürüşleri Başlıyorgaziray banliyo hattinda deneme surusleri basliyor
gaziray banliyo hattinda deneme surusleri basliyor

Gaziantep, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Türkiye’nin en prestijli projelerini hayata geçirmeyi başardı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, TCDD yaptığı protokol kapsamında hayata geçirilecek olan Gaziray Banliyo Hattı Projesi, kent merkeziyle 6 adet organize sanayi bölgesi (OSB) ve küçük sanayi bölgelerini birbirine bağlayacak. Projeyle 25 kilometrelik banliyo hattı yenilenecek,16 adet istasyon oluşturulacak.

Yapımına 13 Şubat 2017 tarihinde başlanan proje, kentin trafiğini rahatlatacak. İstasyonlarla, banliyö ve hızlı tren araçlarına erişim sağlanırken aynı zamanda yaya sirkülasyonunun sürekliliği için üst geçit olacak şekilde planlandı.

Şehrin içinden geçen eski ray hattı yenilenerek Kültür Kongre Merkezi-Zeytinli Mahallesi, Mücahitler Budak Mahallesi, Hastaneler-Oteller Bölgesi geçişlerinde yaya, taşıt ulaşımını güvenli hale getirecek. Bariyer etkisini ortadan kaldırmak amacıyla söz konusu 4 paralel hattın yaklaşık 5 kilometrelik kısmının aç-kapa yapılarak yer altına alınacak. Bu sayede yaklaşık 200 bin metrekare alan şehre kazandırılacak. Son durak olan Oduncular İstasyonundan 1 kilometre sonra Taşlıca Mevkiinde Çevre Yolu Sınırında yaklaşık 93 bin metrekare büyüklüğe sahip Gaziray Bakım ve Depo Sahası yapılacak. Yaklaşık 1,5 milyar TL yapım bedeli olan Gaziray projesinde kullanılması planlanan araçların 1 setinde toplam 1000 yolcu taşınacak, ilk etapta 8 set aracı hizmet verecek. Yapım çalışmaları devam eden projenin yüzde 80’i tamamlandı. Gar bölgesi konum açısından farklı ulaşım türlerinin entegrasyonuna uygunluğu dikkate alınarak bu alan transfer merkezi olacak. Gar Ana Transfer Merkezi’nin 2030 senesinde günlük en az 877 bin 540 yolcu taşınması bekleniyor. Önümüzdeki günlerde deneme sürüşlerine başlanacak.

Şehir merkeziyle Kuzey Şehri birbirine bağlayacak olan Gaziantep Kuzey Antep Yolu Viyadük inşaatına yönelik çalışmaları başlatıldı. 600 metresi viyadük, 10 kilometre uzunluğunda, 50 metre genişliğindeki viyadük inşaat çalışmaları en kısa sürede tamamlanacak. Viyadüğün yapımında ön germeli kiriş sistemi kullanılacak, 28 temel kazılacak. 33 metre genişliğindeki viyadüğün, kolon yükseklikleri 12 metreyle 41 metre arasında değişecek. Sol taşıma yolu 605 metre, sağ taşıma yolu ise 520 metre uzunluğunda çift şeritli viyadükte, 28 adet temel kazıldı. Öte yandan 60 metre genişliğinde, 11 kilometre uzunluğunda yeni yol açıldı. Açılan yol, bir taraftan 5’inci Organize Sanayi Bölgesinden (OSB) diğer taraftan da Araban-Yavuzeli hattını Kuzey Antep’e, Kuzey Antep’i Aktoprak’a bağlayacak.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.