Genel Müdür Ocak: “DHMİ Hem Ekonomiye Hem De İstihdama Katkı Sağlıyor”genel mudur ocak dhmi hem ekonomiye hem de istihdama katki sagliyor
genel mudur ocak dhmi hem ekonomiye hem de istihdama katki sagliyor

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Funda Ocak, canlı yayın konuğu olarak katıldığı TRT Radyo Haber programında faaliyetlerimizle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Söyleşide, gençlere havacılık sektöründe kariyer planlaması yapmalarını tavsiye eden Ocak, havacılığın büyümeye devam edeceğini belirtti.

Genel Müdürü Ocak’ın açıklamalarından satır başları:

Türkiye’de havacılık küreselleşme süreciyle birlikte özellikle 2003 yılından itibaren ciddi bir gelişme kaydetti. Bu gelişme çerçevesinde o tarihlerde 34 milyon olan hava yolunu kullanan yolcu sayımız 2018 verilerine göre 210 milyonu aştı. Uçak sayımız ise 2 milyonu geçti. Ayrıca, 1 milyon metrekarelik hava sahasını çok başarılı bir şekilde yönetiyoruz.

29 Ekimde Sayın Cumhurbaşkanımızın hizmete açtığı İstanbul Havalimanı’nı da dâhil ettiğimizde açık kullanılan havalimanı sayımız 56’ya ulaştı.

56 havalimanımızı daha öncede ifade ettiğim gibi 210 milyon yolcumuz kullandı. Tabi bu önemli bir sayı, önemli bir başarı.

Son 16 yıllık süreç içerisinde hava yolu ulaşımı halkımızla tanıştı, hava yolu halkın yolu haline geldi.

Bu rakamın da önemli bir kısmı aynı zamanda yurtdışından ülkemize gelen ve döviz bırakan yolcularımızdan oluşuyor, iç hat ve dış hat olarak güzel bir sayıyı, güzel bir performansı yakaladığımızı ifade edebilirim.

İZMİR ADNAN MENDERES GÜZİDE BİR HAVALİMANIMIZ

İzmir Adnan Menderes Havalimanımız, mimari, estetik yönden ve çevre dostu olması yönüyle de önemli ödüller almış olan bir havalimanımız. Dış hatları iç hat terminalleriyle, yerli yabancı tüm yolcuların konforuna yönelik her türlü donanımı bulunan güzide bir havalimanımız.

DHMİ HEM EKONOMİYE HEM DE İSTİHDAMA KATKI SAĞLIYOR

DHMİ hem 1 milyon metre karelik Türk hava sahası yönetimini elinde tutan bir kuruluş, hem de yurt geneline yayılmış tüm havalimanlarını işleten bir kuruluş. Tabi kuruluşumuz bu anlamda önemli bir istihdam politikasını da yürütüyor. Dolaylı ve direkt olarak şu an itibariyle 17 bin istihdam sağlıyor. Kadrolu personelimiz ve hizmet alımlarıyla birlikte az önce ifade ettiğim sayıya ulaşmış bulunuyoruz. Tabi bu havalimanlarının işletiminden de ciddi ölçüde gelirler elde ediyoruz. Gelirlerimizin önemli bir kısmını yine sektörün hizmetine, yolcu ve uçakların konforu için yatırımlar yoluyla harcıyoruz. Bu sene yatırıma harcadığımız tutar 1 milyar Türk lirasını aştı. Yine elde ettiğimiz gelirlerden hazineye her sene pay ödüyoruz. Kurumlar vergisi, gelir vergisi, bütçe katkı payı olarak ödediğimiz miktar 2018 yılında 3 milyar Türk lirasını da geçti. Yani 1 milyar liralık sektöre yatırım kazandırdık, 3 milyar lira ekonomiye katkı sağladık.

Kuruluşumuzun önemli bir özelliği de uluslararası bir markette olması. Küreselleşme süreciyle birlikte artık tüm ulaşım yolları arasında hava yolu ulaşımı ön plana geçti. Uluslararası alan gençlerimize önemli iş olanakları sağlıyor.

GENÇLERE ÇAĞRI

Hava trafik kontrolörlüğü çok önemli, ciddi bir meslek. Gerek iş tatmini yönünden, gerekse maddi tatmin yönünden gençlerimize bu alanda çağrıda bulunuyorum. Havacılık sektörünü mutlaka gelecek planlamalarında portföylerine dâhil etsinler. Ulusal ve uluslararası mevzuata hâkim, gerçekten çok güzide bir alanda çalışmak istiyorlarsa artık havacılığı ciddi ciddi düşünme zamanları geldi diyorum.

İSTANBUL HAVALİMANI HER TÜRLÜ ALT VE ÜSTYAPI TEKNİK DONANIM İLE BİRLİKTE ÇOK FARKLI BİR PROJE…

İstanbul havalimanı bir kere her şeyin ötesinde Sayın C​​​​umhurbaşkanımızın çok net iradeyle başından beri desteklediği milli proje olarak ilan ettiği önemli bir proje. Hatta bir zafer anıtı olarak tanımladılar açılışta, biliyorsunuz…

Gerçekten çok önemli bir proje her yönüyle, finansman boyutuyla, çalışanlarıyla ve ülkemizin doğu batı kuzey güney aksları arasında özellikle transit yolcu taşımacılığında odak noktası üstünlüğünü bize sağlayacak olan bir başyapıt. 2012 yılında bunun çalışmalarına başladık ve çok şükür hizmete verdik. Bu muhteşem proje tüm fazlarıyla hayata geçtiğinde hem iş imkânları yönünden hem ekonomiye katkı yönüyle hem de dünya sivil havacılığına katkı yönünden ülkemize büyük bir avantaj sağlayacak.

DHMİ OLARAK 2019 HEDEFLERİMİZ

Şimdiye kadar olduğu gibi 2019’da yolcu konforunu, uçuş emniyetini sağlamak bir numaralı hedefimiz olacak. Bunun için aralıksız çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Yine ekonomiye ve istihdama katkılarımızı da eksiksiz sağlamak niyetindeyiz. Planladığımız yeni yatırımlarımız var bunlarla ilgili ekip olarak çalışıyoruz arkadaşlarımızla birlikte tabii en önemli projemiz 2019 yılı içinde artık DHMİ’yi uluslararası küresel ölçekli bir marka haline getirmek. Bununla ilgili de çalışmalarımız başladı. İnşallah 2019 yılında da bu konuyu teoriden pratiğe taşıyacağız.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.