İMO Uyardı, Aşırı Yağışlar Demiryolunda Dolguları Boşalttıİnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Diyarbakır Şubesi, bölgede iki günden bu yana etkili olan sağnak yağışların, demiryoluna zarar verdiğini belirtti. Bir fotoğrafla Diyarbakır’ın Ergani ilçesinden geçen demiryolunun durumunu gösteren meslek örgütü, Çorlu’daki gibi bir kazaya neden olmadan, yetkilileri uyardı.

Bölge kentlerinde iki günden bu yana etkili olan yağışlar, kuzeydeki kırsal ve yüksek kesimlerde kar şeklinde, daha güneyde ise sağanak yağmurlar halinde devam ediyor.

Yağışların yoğunluğu, ulaşımda da aksamalara yol açacak kadar etkili olabiliyor. İMO Diyarbakır Şubesi, Erganni ilçesindeki demir yolu üzerinden geçen hemzemin geçitten bir fotoğraf paylaşarak, yağışların, menfeze yer verilmeden inşa edilen demir yolunun altındaki dolguyu boşalttığına dikkat çekti.

Fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaşan meslek örgütü, Çorlu’da yaşanan tren kazasındaki gibi bir dolgu boşluğu nedeniyle kaza yaşanmadan, yetkililerin harekete geçmesini istedi. İMO tarafından yapılan açıklamada “Ergani’de çektiğimiz bu fotoğraf karesinde demir yolunda menfez bırakılmadığı ve bundan kaynaklı yağmur suyunun biriktiği ve toprak dolguyu boşalttığı görülmektedir. 2. Çorlu vakası yaşanmaması için derhal yetkilileri göreve çağırıyoruz” denildi. (Kaynak: Cumhuriyet)