Tarihi Karaköy Tüneli 144 Yaşında

tarihi karakoy tuneli 144 yasinda
tarihi karakoy tuneli 144 yasinda

Türkiye’nin ilk, dünyanın ikinci metrosu olan tarihi Tünel’in 144. yılı kutlandı. Tünel’in Karaköy İstasyonunda yapılan törene İETT Genel Müdürü Dr. Ahmet Bağış, Genel Müdür Yardımcıları Dr. Hasan Özçelik, Hayri Haberdar, Abdullah Kazdal, AK Parti Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Haydar Ali Yıldız, Daire Başkanları, Müdürler, çalışanlar ve Tünel yolcuları katıldı.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Merkezi (İSEM) Mehteran Grubu’nun dinletisi eşliğinde kutlanan programın sonunda katılımcılara salep ikramı yapıldı. Ayrıca yolculara yıldönümü anısına hazırlanan nostaljik kartlar hediye edildi.

90 saniyelik yolculuk

Londra’dan sonra dünyanın ikinci metrosu olan tarihi Tünel’in inşaatı Fransız mühendis Eugene Henri Gavand’ın girişimleriyle başlar. İstanbul’a turist olarak gelen Gavand, dönemin ticaret ve bankacılık merkezi Galata ile sosyal hayatın kalbinin attığı Pera’yı birbirine bağlayacak bir demiryolu projesi hazırlayarak Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz Han’ın huzuruna çıkar. İşletme süresi 42 yıl olarak belirlenen Tünel, yap-işlet-devret modeliyle inşa edilerek 1875 yılının ocak ayında hizmete açılır. Buharlı sistemle çalışan Tünel’in sefere başladığında iki tarafı açık olan ahşap vagonları elektrik olmadığından gaz lambalarıyla aydınlatılır. İkinci Dünya Savaşı yıllarında bazı malzemeleri satın alınamadığı için bir süre yolcularından ayrı kalır. 1971 yılında tamamen yenilenerek elektrikli hale getirilir. Karaköy ile Beyoğlu arasındaki 573 metrelik mesafeyi 90 saniyede kat eden Tünel, günde ortalama 181 sefer yaparak 15 bin dolayında yolcu taşır.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar