Bombardier Kim Tarafından Kuruldu? Nasıl Gelişti?bombardier nasil gelisti
Bombardier Kim Tarafından Kuruldu Nasıl Gelişti

Bombardier Inc., dünyanın en büyük tren, ticari ve özel uçak üreticilerinden biridir. Merkezi Montreal’de bulunan şirketin kurucusu, Joseph Armand Bombardier, ticari olarak ilk kar motorlarını icat eden makine mühendisidir.

1934 yılında Bombardier’in 2 yaşındaki oğlu Yvon’un hastalandı. Montreal’deki şiddetli kış şartlarında Bombardier çocuğunu zamanında hastaneye yetiştiremediği için oğlu vefat etti. Bu olaydan çok etkilenen Bombardier karda ulaşımı sağlayacak bir kar motoru geliştirdi. Ürettiği ilk araç 3 kişi taşıyabiliyordu. 1936 yılında Bombardier kar motorunu daha da geliştirerek hastanelere acil yetişmek isteyen hastalar ve acil ihtiyacı olanlar insanlar için yedi yolcu taşıyabilen toplu taşıma kar aracı olan B7 Auto-Neige, ilk ticari kar aracını üretti. Araç ilk zamanlarda Ambulans olarak kullanılmaya başlandı. Daha sonra elektrik ve posta işletmeleri, orman işletmeleri ve ulaşım işletmelerinin talepleri artınca, Bombardier 1941’de yeni bir şirket kurarak yılda 200 adet kar aracı üretti. 1942 yılında daha çok yolcu taşıyan B12 aracını geliştirerek üretmeye başladı.

II.ci Dünya savaşı sırasında Silahlı kuvvetler Bombardier’den askeri amaçlı askerleri taşıyan daha büyük kar aracı üretmesini istedi. Bombardier dört farklı modelde büyük zırhlı paletli taşıma aracı geliştirerek 1900 adet araç üretti. 1947 yılında Bombardier okul araçları da dahil yeni lisansla 1000 araç daha üretti. 1947 ve 1948 yılları arasında kar aracı talebi azalınca Bombardier, tarım, madencilik, petrol ve ormancılık endüstrilerinde ihtiyaç duyulan arazi araçlarını tasarlamaya başladı.

1953 yılında Muskeg adını verdiği yeni bir arazi aracı geliştirdi. 1959’da ilk kişisel kızaklı kar aracı olan Ski-Doo aracını geliştirdi. 1964 yılında Bombardier’in vefatından sonra Şirket, lokomotif ve hafif raylı taşımacılık dahil olmak üzere yeni pazarlara açıldı. 1974 yılında, Montreal Metrosu ihalesini kazanarak ilk vagonlarını üretti. İki yıl sonra da Montréal’deki lokomotif üreticisi olan MLW-Worthington Ltd. şirketini satın alarak daha da büyüdü.

Bombardier, 1982 yılında New York City metro ihalesini aldı. 1986 yılında, Challenger’ın üreticisi Canadair’i satın alarak havacılık sektörüne girdi.1989’da, Fransa ve İngiltere’yi birbirine bağlayan “Chunnel” trenlerinin üretim sözleşmesini kazandı. 1990 yılında jet uçakları üreten Learjet Corporation firmasını satın aldı.

Bombardier, zekası ve yaratıcılığını kullanarak bugün merkezi Montreal’de olan, 28 ülkede fabrikası ile 60’dan fazla ülkeye iş yapan 68.000 kişinin çalıştığı, 2018 yılında 16.2 milyar geliri olan büyük bir şirket haline geldi.

(Dr. İlhami Pektaş)

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 22/04/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Sal 23
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cum 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cts 27
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 28
Bugün Etkinlik Bulunamadı

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.