Burdurlular Yolcu Treni’ni Geri İsterken Tren Garından Oluyor

burdur yolcu trenini geri isterken tren garindan oluyor
burdur yolcu trenini geri isterken tren garindan oluyor

Burdurlular yolcu treni beklerken, son açıklamalarla, Burdur Tren Garı’nın organize sanayiye taşınacağı, demiryolu raylarının organize sanayiye kadar olan bölümünün söküleceği, mevcut tren garının kapatılacağı duyuruldu.

Yolcu treni bekleyen Burdurlular, bu açıklama ile “demiryolu’nun sökülmesi” Burdur Tren Garı’nın kapatılması şokunu yaşamaktalar.

Burdur Tren Garı’nın kapatılması ve Organize sanayiye kadar olan rayların sökülmesi kararı, bir oldu bitti ile “Burdur Demiryolunun Gümüşgün’e kadar sökülmesi ve demiryolununun tümden kaldırılması” riskinide düşündürmekte! Böyle bir gelişme yaşanırsa, Burdur’a yolcu treni gelmesi tümden imkansızlaşacak! Hal böyle olunca ilerde yapılabilecek hızlı tren seferlerinin şehirden geçmeside riske sokulmuş olabilecektir.

Burdur Gar’ı ve uzantıları olan gar yapıları, Avrupa Konseyi Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Envanterine alınmış, anıtsal ve çevresel koruma altında olan Cumhuriyet Dönemi idari yapılardır.

Burdur Belediyesi Kültür Envanteri’nin 202. Sayfasında, Burdur Tren Garı idari yapıları hakkında “İzmir-Aydın demiryolu hattı kapsamında Eğirdir’de son bulan hat üzerinden, 1936 yılında 24 km’lik bir hatla, Gölbaşı , Çerçin, Askeriye duraklarından sonra, Burdur il merkezi demiryolu ağına başlanmıştır. Gara ana hizmet binası, buna bitişik ambar ve açık ambar, su depoları, kömür deposu, bakım atölyesi, WC ile lojman ve depolarından oluşmakatadır. Yapılar genelde malzeme ve mimari anlayış olarak birbirlerinin ve Isparta Gar yapılarının aynısıdır. Cumhuriyet döneminin gösteren simgesel yapılardan olan yapılar, kırma çatılı, kesme taş malzemedendir.” Denmekte.

Burdur’a yük treni gelir de yolcu treni niye gelemez? Başlığıyla 16 Ocak 2019’da yayınlanan haberimizde;

“2005 yılında önce Isparta-Burdur arasında yapılan tren seferleri iptal edilmiş, daha sonra Burdur’dan izmir ve istanbula yapılan trenle ulaşım, demiryollarının bu hatlarda zarar ettiği gerekçesiyle tümden kaldırılmıştı.

Burdur’dan Isparta-İzmir ve İstanbul’a yapılan tren seferlerinin kaldırılması konusunda, daha sonra yapılan açıklamada; “bu hattaki raylar eskidi, Burdur –Gümüşgün-Isparta hattı yenilenecek” denmişti.

Yapılan çalışma ile bu hatta rayların yenilenmesinden sonra, Burdur’a yük trenleri gelmeye ve büyük bir fabrikaya hammadde taşımaya başladı.

Yük trenleri yıllardır Burdur’a yük taşımakta, ama 2015 yılından bu yana Burdur-Isparta, Burdur İzmir-İstanbul seferleri yapılmamakta!

Burdur-Isparta tren seferleri SDÜ’ye giden hastalar, öğrenciler ve ıspartaya değişik nedenlerle sürekli gidip gelenler için, ucuz ve güvenli bir ulaşım şekliydi.

Vatandaşlar; Burdur Isparta, Burdur İzmir tren seferlerinin yeniden başlamasını bekliyor.

2018 Eylülü’nde Burdur İzmir tren seferlerinin, ‘Göller Bölgesi Ekspresle yeniden başlayacağı’ açıklaması yapılmış ancak, daha sonra yapılan başka bir açıklama ile bu seferlerin başlamayacağı duyurulmuştu.

Burdurlular; Burdur-Isparta-İzmir seferlerinin başlamasını istiyor! Burdur trenini istiyor!..” demiştik. Şimdi ise görülüyorki artık; “Şehrimize yolcu treni seferi bekleme” hayalini kurmak bile elimizden alınmıştır (Burdurgazetesi)

Günceleme: 15/04/2019 16:52

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*