Bakan Turhan: ‘Hızlı Tren Setlerini Almanya’dan Alacağız’

bakan turhan hizli tren setlerini almanyadan alacagiz
bakan turhan hizli tren setlerini almanyadan alacagiz

Almanya’nın Leipzig kentinde Uluslararası Ulaştırma Forumu’nda (ITF) açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, ‘Hızlı Tren Setlerini Almanya’dan Alacağız’ dedi.

Turhan, Türkiye’nin demir yolları altyapısının geliştirilmesi için Alman teknolojisinden faydalanmak amacıyla hem projelerin finansmanı, hem de ortak proje imkanları oluşturmak için daha önceden başlayan görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Turhan, Gebze-Halkalı demir yolu sistemi ile Ankara-İstanbul hatlarındaki hızlı tren sisteminde çalışacak 10 set demiryolu aracının Almanya’dan tedarik edileceğini belirtti.

Mevcut hatların iyileştirilmesinin ve elektrikli hale getirilmesinin çok önemli olduğunun altını çizen Turhan, “Demir yollarında şu an yakıt olarak mazot kullanılıyor. Bu hatları elektrikli hale getiriyoruz. Almanlarla yapacağımız çalışmaların bir kısmı bu. Kendi bütçe imkanlarımızla şu anda yüzde 50’sini yaptık ama kalan kısımlarda ortak çalışma fırsatlarını araştırıyoruz. Yeni yapacağımız YHT ve hatlarındaki sistemlerin bir kısmını, Almanlarla beraber yapmayı planlıyoruz. Finans temin çalışmaları görüşmeleri şu an devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Reklamlar

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.