KBÜ’de Sergilenen Maglev Treni Projesine Büyük İlgi

KBÜ'de Sergilenen Maglev Treni Projesine Büyük İlgi
KBÜ'de Sergilenen Maglev Treni Projesine Büyük İlgi

KBÜ’de Sergilenen Maglev Treni Projesine Büyük İlgi : Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği ve Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencilerinin bitirme projeleri sergilendi.

Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Raylı Sistemler Mühendisliği öğrencilerinin maglev treni projesi büyük ilgi gördü. Maglev tren süper iletken mıknatıslar ile treni U şeklindeki hattın üzerinde askıda tutacak şekilde çalışır. Aynı kutuplar birbirini iter ve tren bu şekilde havada kalır.

Protatipi yapılan projede aynı şekilde zıt kutuplu mıknatıslar hatta ve trende olacak şekilde treni askıda tutar. Fakat projede mıknatıslar sadece trenin altına ve hatta gelecek şekilde yapılmıştır. Gerçek Maglev trenlerde yanlara yerleştirilen mıknatıslar ileri geri hareket sağlar. Prototipte, elektromıknatısların ürettiği manyetik alan yoluyla ilerleme sağlanır. Trenin altına yerleştirilen ve elektrik iletkenliği yüksek olan alüminyum levha üzerinde yüksek akım biriktirip manyetik alan yönüne doğru hareket alır. Trenin tahrik kaynağı, şebeke hattından gelen alternatif akımdır. (220V). Ve trenin hareketi bir anahtar yardımıyla ileri – geri verildiği gibi aynı zamanda ardunio sistemi ile uzaktan da kontrol edilebilir.

Genel itibari ile Maglev trenlerin amacı sürtünmeyi azaltarak trenin daha hızlı yol almasını sağlamaktır. Günümüzde kullanılmakta olan trenler 600 – 700 km/s hıza çıkabilirler. Prototipte yapılan tren 1/75 oranında olup hızı deneysel yollarla test edilmiştir. (8km/s)

Günceleme: 28/11/2021 10:39

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar