Türk Mühendisler Yerli ve Milli Tramvay Çekicisi Üretti

turk muhendisler yerli ve milli tramvay cekici uretti
turk muhendisler yerli ve milli tramvay cekici uretti

Samsun’da Makine Mühendisleri Kemal Yusuf Tosun ve Kadir Öney, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Metro İstanbul AŞ’nin talebi üzerine, Avrupa’daki değeri 475 bin Avro olan ‘Uzaktan Kumandalı Çekiciyi, tamamen yerli ve milli olarak 350 bin liraya mal etti. Mühendisler 12 aylık Ar-Ge çalışması sonucunda Elektrikli Manevra Aracı 150’yi (EMA 150) yazılımı dahil tamamen yerli olarak geliştirdi.


Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı SAMULAŞ’ta bulunan tramvaylarda denenen araç, testten başarıyla geçti. Uzaktan kumandalı EMA 150, Metro İstanbul AŞ bünyesinde, arızalanan tramvayları çekmek için kullanılacak.

‘TEK YERLİ ÜRETİCİ BİZİZ’
Kullanıldıkları parçalar, yazılım ve tüm ekipmanların Türkiye’de Türk mühendisleri tarafından üretildiğini anlatan Makine Mühendisi Tosun, EMA 150’nin yerli ve milli bir araç olduğunu vurguladı. Aracın 5 vitesli olduğunu belirten Tosun, “Kademeli olarak 30 kilometre hıza ulaşabilmekte. Türkiye’de bu aracın tek yerli üreticisi biziz, onun için gurur duyuyoruz. Avrupa’daki emsalleri 475 bin avro olan çekiciyi tamamen yerli ve milli olarak 350 bin liraya mal ettik. Elektrik kesintilerinde tramvayların bulundukları yerden çekilmesi, bakım ve onarımlarının yapılması için EMA 150 kullanılıyor. Aracımız 80 metreden kumanda ile kontrol edilebiliyor. Aracın çekme kapasitesi 150 ila 200 ton arasında. 5 saatte şarj oluyor ve 60 gün kullanabiliyorsunuz” dedi.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar