Bozankaya’dan Romanya’ya 33 Milyon Avroluk Tramvay İhracatı

bozankaya ile timisoara arasinda milyon avroluk tramvay sozlesmesi imzalandi
bozankaya ile timisoara arasinda milyon avroluk tramvay sozlesmesi imzalandi

Bozankaya ile Timişoara Belediyesi arasında 16 alçak tabanlı tramvay temini için 33 milyon avroluk sözleşmeyi sözleşme imzalandı. İlk teslimatlar 18 ay içinde başlayacak ve sözleşme süresi 48 ayda tamamlanacak.


Bozankaya’nın bu kapsamda üreteceği tramvaylar 30 metre uzunluğunda, 5 modüllü ve 170 yolcu kapasiteli olurken, alçak tabanlı tasarım sayesinde yolcu iniş-binişlerinde kolaylık sağlanacak. Bozankaya, Timişoara’nın Romanya’da batarya gücüyle çalışabilen tramvaylara sahip ilk kent olacağına dikkati çekti. 70 km / s hız yapabilen bataryalı tramvaylar, elektrik şebekesinde bozulma durumunda 60 km’den daha uzun yol yapabilecek. Aynı zamanda, bataryalı tramvay, 2021’deki Avrupa Kültür Başkenti Timisoara’nın tarihi şehir merkezleri için cazip bir seçenek. Tramvay hattı uzatılması gerektiğinde ek katener hatları inşa etmek zorunda kalmadan tramvay hattının genişletilmesini sağlayacak.

Bozankaya’nın sahibi Murat Bozankaya, “Timisoara şehir demiryolu taşımacılığının öncüsü, şehirin tramvay sisteminin 1869’a dayanan 150 yıllık bir geçmişi var ve Romanya’da bataryayla çalışan tramvayları satın alan şehri olma özelliğinide taşıyacak.” diye konuştu.

Sözleşmenin yerine getirilmesi için gereken fonun büyük kısmı Avrupa Birliği tarafından sağlanacak.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar