Halkalı Kapıkule Demiyolu Projesi Temel Atma Töreni 18 Temmuz’da

halkali kapikule demiyolu projesi temel atma toreni temmuzda
halkali kapikule demiyolu projesi temel atma toreni temmuzda

AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe, Halkalı – Kapıkule Demiyolu Projesi kesim inşası temel atma töreninin Edirne’de 18 Temmuz’da gerçekleşeceğini bildirdi.

Akmeşe, yaptığı yazılı açıklamada, projenin uluslararası ticaret için önemli olduğunu kaydetti. Sözleşmenin imzalarının daha önce atıldığını söyleyen Akmeşe, “Proje Türkiye’yi Avrupa Birliği ülkelerine bağlayarak, Avrupa fonlarından kullanılarak yapılmış projedir. Edirne – Çerkezköy arası 155 kilometredir. Bunun 76 kilometresi Devlet Demiryolları yani milli bütçeden ayrılan bütçeyle yapılmıştır. Projenin 155 kilometrelik Çerkezköy-Kapıkule kesiminin inşaası Avrupa Birliği ve Türkiye’nin ortak finansmanıyla gerçekleştirilmektedir. Halkalı – Kapıkule arasında 231 kilometrelik güzergâhta çift hatlı, saatte 200 kilometre hızıyla yolcu ve yük taşınmasına imkan tanıyan bir projedir. Bu proje ile Edirne’de uluslararası ticaretin önemli bir noktası haline gelecektir. Bunun yanında Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Çerkezköy – Kapıkule kesiminden sonra uluslararası ticarette yük taşıma kapasitesi artacağı gibi her bir yükün Türkiye ve Edirne ekonomisine katkı sağlayacaktır. Projenin Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılım sürecine de katlı sağlayacağına inanıyorum.” dedi.

Halkalı – Kapıkule Demiyolu Projesi kesim inşası temel atma töreninin 18 Temmuz Perşembe günü saat 11.30’da gerçekleşeceğini ifade eden Akmeşe, törene Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ve Büyükelçi Christian Berger’in katılacağını söyledi.

Levent Elmastaş hakkında
RayHaber editörü

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.