Halkalı Kapıkule Hızlı Tren Hattı Tekirdağ Ekonomisine Katkı Yapacak

halkali kapikule hizli tren hatti tekirdag ekonomisine katki yapacak
halkali kapikule hizli tren hatti tekirdag ekonomisine katki yapacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Avrupa Birliği Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Avrupa Birliği Yatırımlar Dairesi Başkanlığınca yürütülen “Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Çerkezköy-Kapıkule Kesiminin İnşası Projesi” kapsamında; projeye ait genel bilgilerin ve sahada yapılacak çalışmaların kamu kurum ve kuruluşlarına aktarılması ve kurumlar arası gerekli işbirliği ortamı sağlanması amacıyla Tekirdağ Valiliği koordinatörlüğünde Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nda “Proje Bilgilendirme ve Tanıtım Toplantısı” gerçekleştirildi.


Toplantıya Vali Aziz Yıldırım’ın yanı sıra Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdem Direkler, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkan V. Münir Karaevli, Vali Yardımcısı Abdullah Kalkan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı AB Yatırımları Dairesi Başkanı Nedim Yeşil, TCDD 1.Bölge Müdür Yardımcısı Halil Korkmaz, TCDD Şube Müdürü Abdullah Çorak, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, İl Jandarma Komutanı Albay Şahin Karakaş, Çevre ve Şehircilik Müdür V. Kaan Sinan Tohumcu, OSB Başkanları ve Sivil Toplum Kuruluşları katıldı.

Açılış konuşmasını, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Avrupa Birliği Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdem Direkler yaptı.

Ardından konuşan Vali Yıldırım;” Türkiye, Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan bir köprü olması nedeniyle demiryolu ulaşımına oldukça elverişlidir. Demiryolu, gerek yolcu gerek yük taşıma kapasitesi bakımından diğer ulaşım türlerine göre oldukça avantajlıdır. Demiryolu, trenlerde vagon artırılabilmesi dolayısıyla yük ve yolcu taşımacılığında karayolu ve havayolundan avantajlıdır. Deniz yolundan ise deniz yoluyla ulaşılamayan yerlere ulaşabildiği için avantajlıdır. Türkiye, jeopolitik konumu ve demiryolunun maliyet ve güvenlik açısından avantajları dolayısıyla demiryolu ulaşımına gereken önemi vermektedir.

Dünyada demiryolu ulaşımının gelişmesi için birtakım projeler vardır. Bu projelerden bir tanesi de Demir İpek Yolu Projesidir. Demir İpek Yolu Projesi; Orta Asya, Avrupa ve Uzak Asya’ya kadar dünya üzerinde çok geniş bir coğrafyanın ulaşım ve lojistik hizmetleri açısından ihtiyaçları karşılayacak küresel ölçekli bir projedir. Demir İpek Yolu Projesiyle, geçmişte olduğu gibi, Türkiye; Orta Asya, Avrupa ve Uzak Asya’yla ticaret hacmini artıracak, bu ülkeler arasında ticari, siyasi ve kültürel ilişkiler daha fazla gelişecektir.

Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Hattı Projesi, Londra’dan Pekin’e uzanan Demir İpek Yolu Projesinin Türkiye’deki önemli bağlantılarından biridir. Bu küresel boyutta projeyle Türkiye ve Tekirdağ uluslararası ticaretin önemli bir merkezi haline gelecektir.

Halkalı-Kapıkule Demir Yolu Hattı’nın Çerkezköy-Kapıkule kesiminin tamamlanmasıyla, uluslararası ticarette yük taşıma kapasitesi artacağı gibi taşınan her bir yük Türkiye ve Tekirdağ ekonomisine katkı yapacaktır.

Bu projeyle halkımız; hızlı, emniyetli, konforlu ulaşıma kavuşacak, karayollarımızdaki trafik yükü azalacaktır. Ayrıca Tekirdağ limanı ile dolaylı olarak bağlantı kurulması, Çerkezköy ilçemizde ve diğer ilçelerimizde yer alan sanayi tesislerinin yüklerinin taşınması Tekirdağ’da ticaretin gelişmesi için oldukça önemlidir.

Projenin tamamlanmasıyla Avrupa Birliği yüksek standartlı demiryolu bağlantısı tamamlanacak, Türkiye, Avrupa Birliği ilişkilerinde, ulaştırma ve ticaret alanında önemli mesafe kat edilecektir.

Ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine taşımak istiyorsak, 2023 hedefleri ve diğer hedeflerimize ulaşmak istiyorsak demiryoluna gereken önemi vermeli, ülkemizi demiryolu ağı ile örmeli, demiryolunun avantajlarından faydalanmalıyız.

  1. Abdülhamit’le başlayan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’le devam eden ülkemizi demiryolu ağıyla donatma çalışmalarına gereken desteği ve çabayı hepimizin göstereceğinden hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır.

Bu projenin gerçekleşmesinde emeği geçen başta Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Cahit Turhan’a, Bakanlık çalışanlarına, Devlet Demiryolları Genel Müdürü Erol Arıkan’a ve Devlet Demir Yolları Personellerine, Hızlı Tren Hattı’nın bir kısmını finanse edecek Avrupa Birliği yetkililerine ve projede emeği geçen diğer yetkililere teşekkür ediyorum. Eski Başbakanımız ve Eski Meclis Başkanımız Sayın Binalı Yıldırım’a ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerimi arz ediyorum. Bu projenin ülkemize ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Ardından Ulaştırma Bakanlığı Avrupa Birliği Yatırımları Dairesi Başkanı Nedim Yeşil ve TCDD Şube Müdürü Abdullah Çorak bilgilendirme sunumu yaptı.Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar