Sivas’ta Üretilen Yük Vagonları Azerbaycan’a Gönderilecek

sivasta uretilen yuk vagonlari azerbaycana gonderilecek
sivasta uretilen yuk vagonlari azerbaycana gonderilecek

Sivas’ta üretilen yük vagonları Azerbaycan’a gönderilecek. 2 yük vagonunun prototipi için üretim başladı. Anlaşma sağlanırsa 600 vagon üretilecek. TÜDEMSAŞ’ın ürettiği vagonlar testlerden geçerse Azerbeycan’dan 36 milyon dolarlık gelir elde edilecek.


TÜDEMSAŞ Genel Müdür Vekili Mehmet Başoğlu Sivas’ta şuanda 2 adet yük vagonunun prototipinin üretilmeye başlandığını söyledi.

Üretilen örnek vagonların testlerden geçmesi halinde seri üretime başlayacaklarını aktaran Başoğlu, “600 adet Bakü-Tiflis hattında çalışacak vagonun siparişini bekliyoruz. Anlaşmanın imzalanmasının ardından 600 vagon ilk aşama da üretilecek. TÜDEMSAŞ Azerbeycan tarafından gelen ortak üretim ve teknik bilgi transferine de sıcak bakıyoruz” dedi.

Yük vagonlarının üretiminin ardından Azerbeycan ile ortak üretim yapılmasının da planlandığını aktaran Başoğlu, “Azerbeycan’ın vagonlarının Sivas’ta üretilmesi noktasında hazırlıklara başlandı. Sivas’ta 80 yıldır vagon üreten TÜDEMSAŞ Azerbeycanla yapacağı protokolün ardından 600 adet vagon üretimine başlayacak. TÜDEMSAŞ’ın ürettiği vagonlar Türkiye ve Avrupa Demiryollarında hizmet vermeye devam edecek. Azerbeycan 36 milyon dolarlık sipariş için TÜDEMSAŞ’tan 2 yük vagonu prototipi talep etmişti. Şuanda yük vagonları üzerinde çalışmalar yapılıyor. Üretilen prototiplerin testlerden başarı ile geçmesinin ardından vagon üretimi noktasında iki ülke arasında anlaşma yapılacak. Önümüzdeki günlerde Azerbeycan ve Türkiye arasında yapılacak olan sözleşmenin ardından Sivas’ta seri vagon üretimine başlanacak.

Türkiye ve Azerbeycan Bakü Tiflis Kars projesi ile Demiryolu ile birbirine bağlandı. TÜDEMSAŞ’ta yıllık 700 vagon üretimi yapılıyor. TÜDEMSAŞ yeni siparişle çift vardiya üretime geçecek. Böylece ek istihdam da sağlanmış olacak. TÜDEMSAŞ bu yıl Polanya, Avusturya ve Almanya’ya da sevkiyat gerçekleştirmeye devam edecek.” ifadelerini kullandı. (Sivasmemleket)sohbet

1 Comment

  1. yurt dışına yük vagonu ihraç etmek çok gurur vesilesidir.lakin şimdiye kadar yurt dışından vagon talebi gelmiyordu?.neden tcdd için yüksek tonajlı hafif vagon yapılmadı?.neden yüklü halde 120 km hız yapamıyor?.tekerlek valf rulman regülatör vs yerli ve milli mi?

Yorumlar