İstanbul Metroları İçin 175 Milyon Euro Kredi Bulundu

istanbul metrolari icin milyon euro kredi bulundu
istanbul metrolari icin milyon euro kredi bulundu

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası (BSTDB) ve Societe Generale’in, İstanbul’da metro hattının geliştirilmesi için toplam 175 milyon avroluk kredi sağlanması konusunda anlaşmaya vardığını bildirdi.EBRD web sitesinden yapılan açıklamaya göre, EBRD tarafından 20 milyon avrosu Societe General tarafından sağlanmak üzere, 97,5 milyon Euro krediyi İstanbul’da yeni bir metro hattının inşası için onayladığı belirtildi. Ayrıca, Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası’nın da projeye 77,5 milyon Euro kredi sağlayacağı belirtildi.

Yeni Üsküdar Çekmeköy, Kadıköy Tavşantepe ve Marmaray Uzatma Hatları

Yaklaşık 13 kilometre uzunluğunda olacak yeni hattın Üsküdar Çekmeköy, Kadıköy Tavşantepe ve Marmaray hattına katkıda bulunacağını, yaklaşık 350 bin yolcu taşımasının planlandığı kaydedildi. İstanbul’da yeni metro hattı projesinin toplam maliyetinin 410 milyon Euro olduğu belirtildi.

EBRD Türkiye Direktörü Arvid Türkner: “EBRD’nin desteklediği ve Türkiye sunabileceklerine örnek teşkil eden bu anlaşmanın yapılmasından memnuniyet duyuyorum. Biz, bu anlaşmaya ticari bankaların çekilmesinin zor olduğu bir dönemde başladık. Bu bizim zor zamanlarda güvenilir bir ortak olduğumuzu gösteriyor.” şeklinde konuştu.

EBRD 2009 yılına kadar toplamda 11,5 Milyar Euro maddi destekle 300 projeye destek veren bir kurum. EBRD bu desteklerini hem devlet kurumları hem de özel şirketler için sağlıyor.

Armin

Rail Industry Show 2020

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar