Konya Metro Projesi’nin İlk Etap İhalesi Bu Ay Yapılacak

konya metro projesinin ilk etap ihalesi bu ay yapilacak
konya metro projesinin ilk etap ihalesi bu ay yapilacak

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’daki basın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelerek gündemi değerlendirdi. Başkan Altay, Konya Metro Projesinin ilk etabının ihalesinin bu ay içerisinde yapılacağını bildirdi.

1 Milyar Avronun Üzerinde Bir Yatırım


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Konya’nın uzun süredir konuştuğu ve şehrin önemli bir beklentisinin olduğu Metro projesiyle ilgili ilk kez somut bir tarih verdiğini kaydeden Başkan Altay, “Metro ihalesi Eylül ayında yapılacak. Konya Metrosu’nun tamamı yer altından inşa edilecek ve başlangıcından sonuna kadar 35 dakikalık bir seyahat süresi olacak. 1 milyar Avronun üzerinde bir yatırım gerçekleştirilmiş olacak.

Konya böylece metrosu olan şehirler arasına girmiş olacak. Bu, Konya için çok önemli. Şehrin gelişmişliğini gösteren, standardının yükseldiğini gösteren en önemli verilerden biri de şehrin sahip olduğu metro ve raylı sisteminin uzunluğudur. Konya bununla birlikte çok önemli bir kazanım elde etti. Özellikle sıkı bir ekonomik politika uygulandığı dönemde böyle bir yatırımın tarihiyle birlikte müjdelenmesi Sayın Cumhurbaşkanımızın Konya’ya ne kadar değer verdiğinin bir göstergesidir” dedi.

Başkan Altay, metro taşıtlarının alımının daha önce Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait olduğunu ancak yeni yapılan protokolle taşıtların alımının da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından üstlenildiğini duyurarak, “İlk etap 1 milyar Liranın üzerinde bir rakamdı. Son yaptığımız protokolle bu yükümlülük de tamamen bakanlığa geçti. Bu da Konya için çok önemli. Emeği geçen Konyalı bürokratlarımıza, Genel Başkan Yardımcımıza, Bakanlarımıza ve Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.


sohbet

Feza.Net

2 Comments

  1. Konya Metro Haritası istasyon yerleri ve adları kesin olmayıp, ihale ve yapım aşamalarında değiştirilecektir!

  2. tramvay güzergahı eksik olmuş alaaddin tepesinden adliyeye de tramvay hattı var eklenmesi gerek

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar