Tamamlanan Yapımı Devam Eden ve Planlanan Yüksek Hızlı Tren Projeleri

tcdd tasimaciliktan ogretmenlere yuzde 50 indirim armagani
tcdd tasimaciliktan ogretmenlere yuzde 50 indirim armagani

Tamamlanan Yapımı Devam Eden ve Planlanan Yüksek Hızlı Tren Projeleri :Cumhuriyet kurulduğunda Osmanlı’dan 4000 km.demiryolu devralınmıştı. Cumhuriyetin ilk 20 yılında bugünkü inşaat teknolojisinin imkanları, yani iş makinelerinin olmadığı bu zaman diliminde de insan gücü ve kazma kürekle alt yapıları inşa edilmek suretiyle 4000 km. yol daha yapıldı. Yaklaşık 8.000 km’yi bulan hatlara yüksek hızlı tren hatlarının eklenmesiyle Türkiye yüksek hızlı demiryolu taşımacılığıyla tanıştı. İşte tamamlanan ve devam eden yüksek hızlı tren projeleri:

TAMAMLANAN YHT PROJELERİ

Ankara İstanbul: Ülkemizin en büyük iki şehri olan Ankara ve İstanbul arasındaki seyahat süresinin azaltılması, hızlı, konforlu ve güvenli bir ulaşım imkanı oluşturulmasının yanısıra demiryolu ulaşım payının artırılması amacıyla Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Demiryolu Projesinin ilk etabını oluşturan Ankara-Eskişehir arası 2009 yılında, Eskişehir-İstanbul(Pendik) arası 2014 yılında hizmete açıldı.

513 km’lik koridor uzunluğunda azami 250 km/sa hıza sahip Ankara İstanbul Yüksek Hızlı Demiryolu Projesiyle iki büyük şehir arasında seyahat süresi 4 saat oldu.

Gebze Halkalı banliyö hattının tamamlanmasıyla Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Demiryolu ile Marmaray bütünleşerek Avrupa’dan Asya’ya kesintisiz ulaşım sağlanıyor.

Eskişehir Bursa arasında otobüsle, İzmir, Kütahya, Afyonkarahisar ve Denizli arasında da YHT bağlantılı trenlerle seyahat süreleri önemli oranda kısaldı.

Ankara Eskişehir: Aslında müstakil proje değil, Ankara İstanbul projesinin bir parçası ve ilk etabıdır. 245 km. uzunluğundadır. 2009 yılında İşletmeye alınmıştır. Yolculuk süresi 1 saat 35 dakikadır. Ülkemiz için yüksek teknoloji konusu olan Yüksek Hızlı Trene geçiş aşaması için bir deneyim olmuştur.

Ankara Konya : Ankara Eskişehir Yüksek Hızlı Tren hattında bulunan Polatlı istasyonundan ayrılmaktadır. Yani 90 Km. uzunluğundaki Ankara – Polatlı yolundan faydalanılmıştır. 212 km uzunluğundadır. 2011 yılında işletmeye alınmıştır. Yolculuk süresi 2 saattır.

Eskişehir Pendik ( İstanbul ) : Toplam 288 km. uzunluğunda olan hat tamamlanarak Marmaray Projesine entegrasyon sağlandı.

Konya İstanbul:Konya-Eskişehir-İstanbul arasında yapılan YHT seferleri ile Konya-İstanbul arasında otobüsle 11 saat olan seyahat süresi 4,5 saate indi.

Konya Eskişehir: Eskişehir Konya YHT seferlerinin başlamasıyla iki şehir arası seyahat süresi 1 saat 50 dakikaya indi.

İNŞAATI DEVAM EDEN YHT HATLARI

Ankara İzmir : Güzergahı: Ankara Afyon Uşak Manisa İzmir’dir. Ankara – Konya hattının 120. km.sindeki Kocahacılar istasyonun ayırılacak hatla gerçeklecektir. Toplam 624 km uzunluğundadır. 2023 yılında tamamlanması öngörülmektedir. Yolculuk süresinin 3 buçuk saat süreceği ifade edilmektedir.

Ankara Sivas : Güzergahı Ankara Kırıkkale Yozgat Yerköy Sivas’dır. 442 km uzunluğundadır. Projenin 2020 yılında tamamlanması öngörülmektedir.

Bursa Bilecik : 105 km uzunluğundadır. 2021 yılında İşletmeye alınması planlanmıştır. Bilecik istasyonundan Bursa’nın Ankara  İstanbul Sivas ve daha sonra ‘da Karsa YHT irtibatı sağlanacaktır.

Konya Karaman: Konya Karaman Hızlı Tren Projesi mesafeleri kısaltacak Konya Karaman hızlı tren hattının tamamlanmasıyla Karaman’dan Konya’ya 40 dakika, Ankara’ya 2 saat 10 dakika, İstanbul’a yaklaşık 5 saatte ulaşılabilecek. Projenin 2020’in yıl aylarında açılması bekleniyor.

Yüksek Hızlı Tren Projeleri ve Türkiye Yüksek Hızlı Tren Haritası

PLANLAMA AŞAMASINDA OLAN YHT PROJELERİ

YHT Proje Listesi olarak Planlanan pek çok projeyle birlikte ulaşımın hızlı ve güvenli bir şekilde artmasıyla turizm gelirlerinin de artması bekleniyor. Ankara  Antalya Alanya Konya’dan ayrılarak Aksaray Kapadokya Kayseri/Erciyes ve Divriği turizm hattı amaçlanıyor.

 1. Gebze Sabiha Gökçen Yavuz Sultan Selim Köprüsü-3. Havalimanı Halkalı Yeni Demiryolu Projesi
 2. Halkalı (Ispartakule) Kapıkule Yeni Demiryolu Projesi
 3. Bursa-Gemlik Yeni Demiryolu Projesi
 4. Eskişehir Kütahya (Alayunt) Afyonkarahisar (Zafer Havaalanı) Burdur Isparta Antalya Yeni Demiryolu Projesi (Kuzey Güney Koridoru)
 5. Antalya İzmir (Burdur-Denizli-Aydın-İzmir) Hızlı Demiryolu Projesi
 6. Samsun Merzifon Çorum Kırıkkale (Delice) Kırşehir Aksaray Ulukışla Yenice Adana Mersin Yeni Demiryolu Projesi (Kuzey Güney Koridoru)
 7. Yerköy Kayseri Yüksek Hızlı Demiryolu Projesi
 8. Kayseri Nevşehir Aksaray Konya Antalya Yeni Demiryolu Projesi
 9. Tokat-Turhal Yeni Demiryolu Projesi
 10. Gaziantep Nizip Şanlıurfa Mardin Nusaybin Yeni Demiryolu Projesi
 11. Kahramanmaraş Nurdağ Yeni Demiryolu Projesi
 12. Erzincan Erzurum Kars Yeni Demiryolu Projesi
 13. Sivas Malatya Elazığ Diyarbakır Yeni Demiryolu Projesi
 14. Gölbaşı Adıyaman Kahta Yeni Demiryolu Projesi
 15. Erzincan Gümüşhane Trabzon Yeni Demiryolu Projesi
 16. Siirt Kurtalan Yeni Demiryolu Projesi
 • Yüksek Hızlı Tren Proje Listesi TCDD sitesinden alınmıştır.

Günceleme: 26/03/2022 00:22

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar