Kuşak Yol’da Türkiye, Rusya’nın Güzergahını Kapıyor Mu?

kusak yolda turkiye rusyanin guzergahini kapiyor mu
kusak yolda turkiye rusyanin guzergahini kapiyor mu

Kuşak Yol’da Türkiye, Rusya’nın Güzergahını Kapıyor Mu?; Çin’in Kuşak Yol Projesi kapsamında Avrupa’ya giden ilk yük treninin Türkiye üzerinden gitmesinin yankıları sürüyor. Orta Koridor yani Türkiye, Çin – Avrupa arasındaki mesafeyi kısalttı. Peki Türkiye, Rusya’nın elinden güzergah avantajını alacak mı

Çin’den Kuşak Yol Projesi kapsamında çıkıp Avrupa’nın yolunu tutan yük trenleri bölge siyasetini yakından ilgilendiren konulardan biri haline geldi. Çin’de üretilen malları, tren yolculuğu havadan daha ucuza deniz yolculuğundan ise daha hızlı şekilde ulaştırmak mümkün oluyor. Bu nedenle Pekin yönetimi dünyanın dört bir yanından milyarlarca dolarlık tren hattı yatırımları yapıyor. Çin’den ayrılan trenler Orta Asya’yı geçtikten sonra Rusya üzerinden Avrupa’ya gitmeye çoktan başladı. Ancak geçtiğimiz günlerde Bakü-Tiflis-Kars hattını geçtikten sonra Ankara’ya ardından da İstanbul üzerinden Avrupa’ya geçen tren dengeleri değiştirdi. Marmaray Tüneli’nin de kullanmasıyla “Türkiye, Rusya’nın güzergahını kapıyor mu?” sorusu daha sık sorulmaya başlandı. Marmaray’dan önce aslında yük trenleri yine İstanbul’u kullanıyordu. Ancak yüklerin dağılmasına neden olan gemi yolculuğu devreye giriyordu. Şimdi bu durum da ortadan kalkınca ve Çin – Avrupa arasındaki mesafe Marmaray ile 18 güne inince Türkiye’nin eli güçlendi diyebiliriz.

YILLIK 5 MİLYON TON KARGO BEKLENTİSİ

Nikkie Asian Review sitesindeki haberde de Türkiye ile Rusya güzergahları ele alındı. Haberde İstanbul Koç Üniversitesi’nden Öğretim Üyesi Dr. Altay Atlı’nın “Çin, bütün yumurtaları Rusya’nın sepetine koymak istemiyor. ‘Bu yeni güzergah Rusya’nın yerine alacak’ diyemeyiz. Ancak, Çin’in elini çeşitlendirecek ve Türkiye ile Çin ilişkilerini güçlendirecek, Rusya rotasına da alternatif olacak” sözlerine yer verildi. Nikkie Asian Review sitesine konuşan TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ise yeni İstanbul rotası üzerinden 2023’ten sonra 5 milyon ton yıllık kargo taşımacılığının olacağını beklediklerini söyledi.

TÜRKİYE’NİN ÖNEMİ ARTACAK

Yapılan analizlere göre Türkiye, kara, deniz, hava ve tren güzergahları açısında hem coğrafi konumu hem de iklim olarak çevresine göre çok daha avantajlı. Ancak Türkiye’nin Orta Koridor teklifinin Çin’de de artık çok daha sık konuşulduğu kesin. Yine yapılan yorumlara göre önümüzdeki süreçte Türkiye’nin Çin için önemi daha da artacak.

Gelin biraz da Çin – Avrupa arasındaki yük trenleri hakkında şimdiye kadar yaşanan gelişmelere bakalım;

ÇİN’DEN AVRUPA’YA 20 BİN TREN

2013’te duyurulan Kuşak Yol hızla hayata geçiriliyor. Çin ile Kuşak Yol’u onaylayan 68 ülke) arasında bu yılın ocak ve ekim ayları arasındaki ticareti 950 milyar doları geçti. Ekim ayı sonu itibariyle ise Çin ile Avrupa arasında 20 bine yakın yük treni seferi gerçekleştiği açıklandı.

MARMARAY ETKİSİ

Xi’an’dan Prag’a seferler başladı. Güzergah şu şekilde; Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye, Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan, Slovakya ve Çekya. Bu güzergahın ilk geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi. Yolculuk Marmaray sayesinde Çin’den Avrupa’ya 18 güne indi.

YIWU’DAN 11 NOKTAYA SEFER

Çin’in Yiwu kentinden Avrupa’ya ilk tren seferi 14 Kasım 2014’te başladı. Şimdilerde Yiwu’dan Avrupa’nın dört bir yanındaki 11 noktaya yük treni seferleri var. Üstelik bu trenler gittikleri ülkelerden boş dönmüyor. Dünyanın süpermarketi olarak kabul edilen Çin’in Yiwu kentinden Belçika’nın Liege kentine (20 gün) İngiltere’ye (22 gün), Finlandiya’nın Kouvola kentine (17 gün) seferler var.

E-KORİDOR ALİBABA

Yük trenlerinin Avrupa’ya ulaşmasından sonra Çinli online alışveriş devi Alibaba’nın sahibi olduğu eHub şirketi devreye girecek. Yiwu’dan gönderilen ürünler eHub üzerinden Avrupa’nın diğer kentlerine gönderilecek. (Çinhaber)

Güncel Demiryolu İhaleleri

Pts 09

Gulf Traffic

Aralık 9 @ 08:00 - Aralık 11 @ 17:00

Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar