Samsun Sivas Demiryolunda Yönetmeliğe Neden Uyulmadı?

samsun sivas demiryolunda yonetmelige neden uyulmadi
samsun sivas demiryolunda yonetmelige neden uyulmadi

Samsun Sivas Demiryolunda Yönetmeliğe Neden Uyulmadı? ; 2013 yılında yürürlüğe giren ‘Demiryolu Hemzemin Geçitlerine Alınacak Tedbirler ve Uygulama Esasları Yönetmeliği’ günlük taşıt momenti 30 bin araçtan fazla olan yollarda ‘Hemzemin geçit yapılamayacağını’ belirtmesine rağmen Samsun’da bu yönetmeliğe uyulmadı. Deneme sürüşüne başlanacak olan hatta hemzemin geçit tartışmalara neden oluyor.


Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 21 Eylül 1924’te ilk kazmayı vurarak çalışmalarını başlattığı, 378 kilometrelik Samsun-Sivas (Kalın) demiryolu hattının, 30 Eylül 1931’de tamamlandı. 29 Eylül 2015 tarihinde yenilenme çalışması nedeniyle ulaşıma kapatılan ve aradan geçen 4 yıla rağmen açılamayan Samsun-Sivas Demiryolunda iki yıllık gecikmenin ardından önümüzde hafta deneme sürüşlerine başlanacak. SamsunHaberTV, Samsun – Sivas (Kalın) demiryolu hattı ile ilgili iki gündür sürdürdüğü yayına yeni sorularla devam ediyor.

YÖNETMELİK UYGULANMADI

Konunun iki tarafından birisi demiryolu hattını yapan/yaptıran TCDD, diğeri de Samsun Büyükşehir Belediyesi. Ya TCDD karayolunu üst ya da alt geçitle geçecekti ya da Samsun Büyükşehir Belediyesi. Hemen yakındaki Mert Irmağı karayoluna alttan geçiş imkânı vermiyor ve geriye sadece Kılıçdede kavşağından başlayıp şehrin en büyük alışveriş merkezi ve bitişiğindeki otelden sonra bitecek yaklaşık 600 metrelik bir viyadükle geçiş seçeneği kalıyordu. O tarihlerde Samsun Ulaştırma Koordinasyon Merkezinde (UKOME) de bu görüş ağır basmasına rağmen niyeyse uygulanmadı.

ŞEHRE BETON SET

O dönemde Büyükşehir Belediyesinde etkin görevde bulunan bir bürokrat “bu olacak iş değildi. Bu denilen şey kentin önüne betondan bir set koymak olurdu. Biz TCDD’ye garın da Büyükşehir Belediyesine ait İŞGEM civarında bir yere taşınmasını önerdik ama bu kabul görmedi ve demiryolu eski hat üzerinde yenilendi” diyor.

3 KERE BAKAN GELDİ, SONUÇ ALINAMADI

Demiryolcuların ise buna itirazı var. “Paramız da vardı, zamanın bakanı bu konu için Samsun’a üç kere geldi ama sonuç alamadık. O gün istasyonu ve hattı taşıyabilirdik ve fakat bugün yapmak çok daha zor. Yatırımların belli şekilde durduğu/durdurulduğu bir dönemde ek bütçe tahsis edilebilir mi, bilemeyiz, bunu ancak Ankara bilir” şeklinde görüş açıklıyorlar.

TRAFİK TIKANACAK

Samsun-Sivas(Kalın) demiryolu bu haliyle trafiğe açıldığında karayolu üzerinde kabul edilemez bir trafik sıkışıklığı yaşanacak. Eğer demiryolu ulaşımı hedeflenen noktaya ulaşırsa bu tıkanıklık şehir hayatını altüst edecek boyutta. Bir trenin geçiş süreci yaklaşık üç buçuk, dört dakika civarında olacak. Şimdilik kaç trenin geçeceği ve karayolunun kaç defa trafiğe kapanacağı noktasında net bir hesap yapılamıyor. Samsun-Sivas(Kalın) Demiryolu hattında deneme sürüşleri gecikerek de olsa nihayet başlayacak, ama sorular ve sorunlarla…

Kaynak: SamsunHaberTV


İlk yorum yapan olun

Yorumlar