Yerli Otomobilin Tasarımında Emeği Geçen Murat Günak Kimdir?

Murat Günak Kimdir
Murat Günak Kimdir

1957’de İstanbulda doğan Murat Günak, Volkswagen ve Mercedes-Benz’in eski baş tasarımcısıdır.


Ortaokulu İstanbul’da bitirdikten sonra Günak, yurt dışında, Kassel’deki Hochschule für Bildende Künste’de (Güzel Sanatlar Akademisi) endüstriyel tasarım bölümünde eğitim aldı. Daha sonra Londra’daki Kraliyet Sanat Koleji’nde Claude Lobo ve Patrick Le Quément idaresi altında çalıştı, Ford tarafından sponsor olunan Otomotiv Tasarım Ustası ödülüne layık görüldü. Mezun olduktan sonra iki yıl Ford Almanya’da çalıştı daha sonra 8 yıl Mercedes-Benz’de tasarımcılık yaptı. Burada Mercedes’in W202 kodlu 2000 ve 2007 yılları arasında ürettiği modellerini tasarladı.

Günak, 1994 yılında Peugeot’ya Tasarım Şefi olarak atandı. Bu dönemde Peugeot’un 206 modelinin tasarım aşamasında bulundu. 206 tasarımıyla birlikte tüm dünyada bilinen bir isim haline geldi. 206 tasarımından sonra Fransız markanın 307 ve 607 modellerinin tasarım süreçlerinde de bulundu.

Peugeot çalışmalarından sonra Mercedes firmasında çalışmaya başlayan Murak Günak, burada Bugatti EB-118’e rakip olan Maybach coupe modelini ve Mercedes C Serisi’nin Sport Coupe modelini tasarladı. 1998’de Mercedes-Benz ve DaimlerChrysler’e tüm binek otomobiller için Başkan Yardımcısı oldu.

Nisan 2003’te Volkswagen marka grubu Tasarım Ekibi’ne katıldı ve Tasarım Müdürü oldu. Burada Golf Plus modeli , Passat ve Phaeton modellerinin tasarımında çalıştı.

Günak, Volkswagen iş hayatından sonra Mindset isimli bir firmada Hibrit otomobil tasarımlarında bulundu. Kendisinin başında bulunduğu plug-in hibrit otomobil projesinde üretilen araç toplamda 800 km (benzin+elektrik) menzile sahipti.

Günak, Mindset AG’den sonra 2011-2013 arasında Fransa’da üretilen “Mia electric” adlı yeni bir elektrikli araç projesine katıldı.

Daha sonra Alman elektrikli otomobil ve mobilite şirketi olan Tretbox ve Türk Ono teknoloji, simülasyon şirketlerinde çalıştı.
Son olarak Günak’ın ismi 27 Aralık’ta tanıtımı yapılan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu tanıtımında duyuldu.

Tasarımını yaptığı önemli otomobil markaları arasında Mercedes SLK, Mercedes C Serisi, Peugeot 206, Volkswagen Eos ve Volkswagen Golf GTI bulunuyor.

Başarılı Türk tasarımcısı Murat Günak’ı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

İlhami Pektaş


sohbet

Feza.Net

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar