Başkan Seçer: Mersin Metro Sadece Bir Ulaşım Projesi Değil

baskan secer metro sadece bir ulasim projesi degil kenti donusturecek bir proje
baskan secer metro sadece bir ulasim projesi degil kenti donusturecek bir proje

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, TRT Çukurova Radyosu’nda yayınlanan “Akdeniz’den Toroslar’a” adlı programda Emine Eroğlan’ın konuğu oldu. Başkan Seçer, programda geride kalan 9 ayı değerlendirdi ve belediyenin projelerini anlattı. Seçer, 2020 yılı içerisinde ilk kazmayı vuracakları Metro’nun sadece bir ulaşım projesi olmadığını, kenti dönüştürecek, değiştirecek büyük bir proje olarak değerlendirdiklerini söyledi. Seçer, kısa süre sonra alınacak otobüsler için şoför ilanına çıkacaklarını ve ağırlıkla kadınlardan alım yapmak istediklerini vurguladı.


Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, belediye olarak kadın istihdamını önemsediklerini de vurgulayarak, şunları söyledi:

“İşe alımlarda kadınlara öncelik tanıyoruz. Daha önce Park ve Bahçeler Müdürlüğü ve Çevre Koruma Müdürlüğü ortak çalışmasıyla alımlar yapıldı. Tamamı kadın 105 personel edindik. Mersin sokaklarında temizlik fark edildi. Çünkü kadınlar temizliyor. Orada torpil yok, siyasi referans aranmıyor. ‘Gerçekten ben çalışırım, bu işi yaparım’ diyen tüm kadın vatandaşlarımızdan mülakata giren, koşulları uygun olanları aldık. Ben de onlardan çok memnunum. Ellerine sağlık. Ben de onları çok seviyorum. Kentimizi temiz tutsunlar benim onlardan istediğim bu. 155 istihdam daha sağlıyoruz. Bunların mülakatları yapıldı. Önümüzdeki günlerde alımlar başlayacak. Bitti mülakatlar. İsimler açıklanacak. Anamur’dan Tarsus’a kadar ilçelerimizde de park bahçeleri ve çevre temizliğini kadınlara yaptıracağız. Otobüs şoförlerimiz kadın olsun istiyorum ben. Geçtiğimiz günlerde eleman aldık. 40 müracaatımız vardı. Gerçekten sınavı geçemeyen, direksiyonu yetersiz olanlar elendi, 33 otobüs şoförü aldı. Kadın. Yani sınava girenlerin her hangi bir hukuki ya da teknik olarak yetersizlik gibi bir problemi yoksa tamamını işe aldık. Şimdi tekrar bir alıma çıkacağız. Yine kadın şoför ağırlıklı. 100 otobüs ihtiyacımız var. Daha konforlu, daha rahat toplu taşıma ortamı yaratmak istiyoruz Mersin halkına. Bunun 73 adedinin alımı yapıldı. 3 Ocak’ta ihalesi gerçekleşti. İhale sonuçlandı. Yeni otobüs için de 100 yeni şoför alacağız. Kadınlarımız itibar ederse yine çoğunluğu kadınlar olacak. Kadın kooperatiflerini önemsiyoruz. Kadın kooperatifini kurduk. Önemli ve değerli çalışmalar yapıyorlar. Buradaki temel amaç özellikle kırsal bölgelerde kadınların el emeği göz nuru üretimlerini ekonomik değere dönüştürmek. Bu son derece önemli. Bu birkaç meseleyi birden hallediyor. Kadına bir özgüven geliyor, kadın kendi ayakları üzerinde duruyor, aile bütçesine katkısı oluyor. Bunlar son derece önemli.”

“Metro bir çağdaşlaşma projesi”

Geçtiğimiz günlerde ihalesine çıkılan Metro projesi hakkında da bilgi veren Başkan Seçer, “Toplu taşıma önemli. Metro demek sadece bir toplu taşıma projesi değil. Bir anlamda kenti dönüştüren bir proje. Bir sosyal proje olarak da düşünülebilir, bir medeniyet projesi olarak da düşünülebilir. Çünkü modern kent, çağdaş kent oranının her anlamda gelişmesi anlamına gelir. İlk faz doğu-batı arasında Mezitli-Gar arasında. Daha sonra da ikinci ve üçüncü faz yapılacak. Biz geldiğimizde önceki yönetimin bir projesi vardı ama biz o projeyi uygun görmedik. Onun üzerinde bazı çalışmalar yaptık. Bu yeni projelerimizle devam edeceğiz. Şu anda da ilk fazın, 13.4 kilometre yeraltı raylı sistemin ihalesine girdik” diye konuştu.

Mersin Metrosu HaritasıDemiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar