Bursa Yenişehir Havaalanı İnovasyon Havalimanı oldu

bursa yenisehir havaalani inovasyon havalimani oldu
bursa yenisehir havaalani inovasyon havalimani oldu

Gördüğümü şu… Yenişehir Havaalanı’nın mesafe olarak İstanbul’a yakınlığı, yolcu tercihi açısından bazen dezavantaj oluşturuyor.


Özellikle…

Osmangazi Köprüsü sonrası kısa sürede Sabiha Gökçen Havaalanı’na ulaşan yolcular neredeyse günün her saati, her yöne uçuş yapabiliyorlar. Üstelik uçak biletleri de Yenişehir’den daha ucuza geliyor.

Buna karşın…

Sabiha Gökçen Havaalanı ile Yenişehir Havaalanı arasındaki kuş uçuşu 75 kilometre mesafe İstanbul için büyük bir avantaj oluşturuyor.

Çünkü…

Geçenlerde pist kazasında, öncesinde meteorolojik durumlarda yaşandığı gibi Yenişehir Havaalanı adeta İstanbul’un yedek havaalanı konumunda.

Bu noktada…

Bursa olarak bir yandan Yenişehir Havaalanı’nından daha çok uçuş noktasına daha sık aralıklarla sefer yapılmasını sağlamak için girişimler devam ederken, bir yandan da İstanbul’a yakınlık üzerinden Yenişehir’in artan önemiyle ortaya çıkan stratejik gelişmeleri değerlendirmeye çalışıyoruz.

Nitekim…

Bu konuda en çok çaba harcayan AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin, çarşamba günü TBMM’deki Kamu İktisadi Teşebbüsleri Alt Komisyon Toplantısı sırasında Devlet Hava Meydanları İşletmesi hesapları görüşülürken konuyu açtı:

“Anadolu kentlerine uçuşlar dolu gidiyor dolu geliyor. Talep sorunu yok. Uçuş noktaları ve sefer sayılarının artmasını bekliyoruz. İstanbul’da yaşananlar da Bursa Havaalanı’nın önemini arttırdı. Bu da Yenişehir’e hak ettiği önemin verilmesini gerektiriyor.”

Bunun üzerine…

DHMİ Genel Müdürü Hüseyin Keskin ekonominin gelişimi ve sanayi altyapısının güçlenmesine katkısıyla Bursa’nın ekonomik açıdan büyük bir dinamizm sergilediğini; öne çıkan sektörlerinin yanında havacılık, raylı sistemler, savunma gibi yükselen sektörlerle de yüksek teknolojili ürünler ürettiğini söyledi.

Ardından…

Bursa Havalimanı olarak adlandırdığı Yenişehir Havaalanı’nın hem Sabiha Gökçen’e, hem bölgenin büyük kentlerine de yakınlığını vurgulayıp açıkladı:

“Bursa Yenişehir Havalimanı, İnovasyon Havalimanı olarak yenilikçi bir yapılanmayla, havacılık sektörüne farklı bir bakış açısıyla hizmet edecek.”

İnovasyon Havalimanı ile neler değişecek?

“Bursa Yenişehir İnovasyon Havalimanı projesiyle; uluslararası havacılıkta kurumsal işletme konularında söz sahibi olunabilmesi için yeni hizmet ve projeler geliştirilebilecek.”

Üzerinde durduğu şu:

“İthalat-ihracata katkı için havalimanı kargo gibi bir çok faaliyete hizmet edecek, ürün ve tanıtımları için de yeni alanlar oluşturulacak.”

Yenişehir Havaalanı’na 133 bin yolcu geldi, 134 bin yolcu da gitti

Rakamları… AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin’e sorduk. O da, Yenişehir Havaalanı’na 2019 yılında gelen ve giden yolcu istatistiklerini yolladı.

12 aylık süreçte…

İç hatlarda Ankara Esenboğa, Antalya, Konya, Dalaman, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Trabzon, Muş Sultan Alparslan havaalanlarından Yenişehir Havaalanı’na 133 bin 624 yolcu gelmiş, 134 bin 758 yolcu da gitmiş.

Yine…

12 aylık süreçte dış hatlar olarak Bahreyn, Cidde Kral Abdülaziz, Medine Prens Muhammed Bin Abdülaziz havaalanlarına düzenli uçuşlar yapılmış.

Listede…

Mısır El Şeyh, Barcelona ve Rusya’nın Krassnodar havaalanları da var.

Tabloda…

Gelen yolcu sayısında en yüksek rakama 14 bin 559 yolcuyla ağustos ayında, giden yolcuda ise 14 bin 466 yolcuyla temmuz ayında ulaşıldığı görülüyor.

Ayrıca…

Bursa’ya gelen ve giden yolcu rekorları Erzurum’da. 2019’da Erzurum’dan 26 bin 338 yolcu gelirken, 26 bin 405 yolcu da gitmiş.(Ahmet Emin Yılmaz/Olay)


Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar