TÜLOMSAŞ’ın Milli YHT Projesi Devrim İle Aynı Kaderi Yaşayacak!

TÜLOMSAŞ’ın Milli YHT Projesi Devrim İle Aynı Kaderi Yaşayacak
TÜLOMSAŞ’ın Milli YHT Projesi Devrim İle Aynı Kaderi Yaşayacak

Elektrik Mühendisleri Odası Yönetimi TÜLOMSAŞ’ın Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii Anonim Şirketi (TÜRASAŞ) çatısı altında birleştirilmesine tepki gösterdi. Mühendisler, “TÜLOMSAŞ’ın yürütmekte olduğu başta milli Yüksek Hızlı Tren (YHT), vb. projeler de rafa kalkacaktır. ” uyarısında bulundu.


Elektrik Mühendisleri Odası yaptığı yazılı açıklamada özelleştirme furyasının son kurbanının Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş. (TÜLOMSAŞ) olacağını savundu. Açıklamada, “1894 yılında temelleri atılan TÜLOMSAŞ, Kurtuluş Savaşı’ndan çıkan ve ekonomisi tükenmiş durumda olan ülkemizin, endüstri ve sanayi alanında gerçekleştirdiği atılımlarda önemli görevler üstlenmiş ve hem Eskişehir’e hem de Türkiye’ye önemli katma değer sağlamıştır. Kuruluşundan bu yana yolcu ve yük trenleri için yurtiçi ve yurtdışına sayısız lokomotif üreten ve atölyeleriyle büyük bir üretim kapasitesine sahip olan TÜLOMSAŞ, 4 Mart 2020’de Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla, Sivas’ta bulunan Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii A.Ş. (TÜDEMSAŞ) ve Sakarya’da bulunan Türkiye Vagon Sanayii A.Ş. (TÜVASAŞ) ’la birlikte merkezi Ankara’da olan Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii Anonim Şirketi (TÜRASAŞ) çatısı altında birleştirilmiştir. Birleştirmeyle başlayan bu süreç, TÜLOMSAŞ’ı küçülterek, özelleştirmeye zemin hazırlayacaktır. Bugüne kadar yapılan özelleştirmeler açıkça göstermektedir ki, özelleştirmeler hem kurumlar için hem de çalışanlar için büyük bir yıkımdır. Bu kapsamda çalışanların bir kısmı işsiz kalacak, bir kısmı farklı yerlerde istihdam edilmesi sonucu adaptasyon ve iş verimliliğiyle ilgili problemler ortaya çıkacak ve çalışma kapasitesi düşecektir” ifadelerine yer verildi.

MİLLİ YHT DEVRİM İLE AYNI KADERİ YAŞAYACAK

TÜLOMSAŞ’ın yürüttüğü projelerin rafa kalkacağını belirten Elektrik Mühendisleri açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bu ve diğer problemlerle birlikte TÜLOMSAŞ’ın yürütmekte olduğu başta milli Yüksek Hızlı Tren (YHT), vb. projeler de rafa kalkacaktır. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın, ‘Yüksek Hızlı Tren TÜLOMSAŞ’ta yapılacaktır’ açıklamasının üzerinden daha 2 ay geçmeden hedefin ortadan kalkması, hükümetin ulaştırma stratejisinin de, bakanların bu açıklamalarının da güvenilir bir dayanağı olmadığının en açık göstergesidir. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD)’na yaptığı revizyon, bakım ve üretim faaliyetlerini de yapamaz hale gelerek, ufak bir atölyeye dönüşecek olan TÜLOMSAŞ’ın, bu yönleri itibariyle, kendi bünyesinde üretilen ve bir süre sonra bir kenara itilen Devrim Otomobili ile aynı kaderi yaşaması kaçınılmazdır.”

ESKİŞEHİR HALKI TÜLOMSAŞ’A SAHİP ÇIKMALI

TÜLOMSAŞ’ın TÜRASAŞ çatısı altında birleştirilmesinin eleştirildiği açıklama, “Kamuoyunun yeni istihdam oluşturulması ve yerli ve milli üretim merkezlerinden birisi haline gelmesini beklediği TÜLOMSAŞ ile ilgili alınan bu karar, Eskişehir halkında büyük bir üzüntüye sebep olmuştur. Uzun yıllardır Eskişehir halkının emek verdiği ve ekmeğini yediği bu fabrikanın kapatılması durumunda kentimiz de “Demir yolcu kenti” sıfatını kaybedecektir. Bu uygulama hem Eskişehir için hem de ülkemiz için büyük kayıplara neden olacaktır. Eskişehir’de istihdamın azalmasına ve teknolojik üretim kaybına neden olacak olan bu girişimden dönülmediği takdirde ülkemiz adına da olumsuz sonuçlarla karşılaşılacaktır. Tüm Eskişehirlileri, sivil toplum kuruluşlarını ve siyasileri TÜLOMSAŞ’a sahip çıkmaya davet ediyoruz” denildi.1 Comment

  1. Sanki önceden süper trenler yapıyordukta şimdi engellendi. Bu birleşme hayırlıdır. Herşeye de karşı çıkmayın be.

Yorumlar