Hızlı Tren Kocaeli ve Sakarya İllerinde Durmayacak!

Hızlı Tren Kocaeli ve Sakarya İllerinde Durmayacak!
Hızlı Tren Kocaeli ve Sakarya İllerinde Durmayacak!

Covid-19 SalgınıHastalık tehlikesi sonrası TCDD hızlı ve bölgesel trenlerinin durdurulduğunu açıklamıştı.


28 Mayıs itibari ile hızlı tren seferlerinin tekrar hizmete gireceği açıklandı (Cumhurbaşkanlığı genelgesine göre 20 Mayıs tarihinde başlaması gerekiyordu) . Fakat güzergahı Adapazarı-Pendik olarak kısıtlanan Adapazarı treninin ne zaman faaliyete geçirileceği ile ilgili bugün itibari ile açıklama bile yapılmadı. 7 yıl öncesine kadar 30 tren istasyonunda ve günde 24 sefer yaparak faaliyet gösteren Adapazarı treni Sakarya-Kocaeli-İstanbul güzergahında günde 30 bin kişiye hizmet vermekte idi. Haydarpaşa, Diliskelesi, Körfez, Köseköy, Derbent gibi önemli durakların halen kapalı olması yetmezmiş gibi, sefer sayısı da günde 10 sefere düşürülerek halkın bu ulaşım aracını kullanması kısıtlanmıştır. Dönemin Bakanı Fikri Işık tarafından defalarca sefer sayısının arttırılacağı söylenmesine rağmen sefer sayısı günde 10 seferle sınırlı kalmıştır.

Son olarak hızlı trenin ilimizde durmayacağını üzülerek öğrendik. Büyükşehir olan Sakarya ve Kocaeli illerinde hızlı trenin durmaması bu illerde yaşayanları üzmüştür. Otobüse binmesinde mahsur görülmeyen halkın, trene binmesinde ne mahsur görülmüştür? Vatandaş cevap beklemektedir.

Ankara-İstanbul arasında taşınması hedeflenen günlük yolcu sayısı 50 bin olarak açıklanmıştı. Fakat sefer sayısının yeterli olmaması, Haydarpaşa gibi önemli bir durağın kapalı olması, hızlı trene yolcu besleyecek bölgesel trenlerin faaliyette olmaması veya faaliyetlerinin sınırlandırılmış olması sebebi ile hızlı tren ile Ankara-İstanbul arasında hedeflenen yolcu sayısının çok altında yolcu taşınmaktadır. (6000 kişi )

Ayrıca salgın hastalık sebebi ile faaliyette olmayan Boğaziçi Ekspresi’nin Ankara-Arifiye ilçesi arasında faaliyet göstermesi sebebi ile Kocaeli halkı bu trenden de faydalanamamaktadır. Boğaziçi Ekspresi 7 yıl öncesi gibi İstanbul kalkışlı planlanmalıdır.

Otobüs firmalarının keyfi fiyat uygulamasının önüne geçmenin en kolay yolu, devlete ait demiryollarının en kısa sürede hijyen-izolasyon kurallarına uyarak faaliyete geçirilmesidir.

Devlet eli ile izolasyon- hijyen kurallarının daha iyi sağlanacağı açıktır. Bilet fiyatları belirlenirken kamu yararı ön planda tutulmalıdır.

2015 yılında biteceği söylenerek temelleri atılan Karaman ve Sivas hızlı tren projelerinin en kısa sürede devreye alınması daha da önem kazanmıştır. Bursa iline yapılacak demiryolu hattı da biran önce (yük taşımacılığı-liman bağlantısı da projeye dahil edilerek) devreye alınmalıdır. İzmir -Ankara hızlı tren projesi ile ilgili gelişmeler merak konusudur.

Dört hızlı tren projesine aynı anda başlanılarak, hiçbirinin sonuçlandırılamaması yerine, öncelikler belirlenerek yatırımlar sıraya konulmalıdır.

İstanbul-Kocaeli-Sakarya illerinde Liman-Demiryolu ve Organize Sanayi demiryolu bağlantıları olmadığından, olan bağlantılarının da Hızlı Tren sebebiyle iptal olması sonucu tüm yük taşımacılığı karayolu ile yapılmaya başlanmıştır. Öncelikle (yakın zamanda iptal edilen), Haydarpaşa limanından başlanarak , liman demiryolu bağlantıları yapılmalıdır.

Sanayicinin hammadde ve ürettiği ürünleri hızlı nakledebilmesi için demiryoluna ihtiyacı vardır.

Sanayi Odaları, Ticaret Odaları öncülüğünde yük taşımacılığının demiryolu ile yapılabilmesi için projeler geliştirilmelidir.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar