Kuru Kedi Maması

kuru kedi mamasi
kuru kedi mamasi

Kedilerin ataları çölde yaşayan canlılardır. Bu yüzden aşırı su kaybını ortadan kaldırmak ve vücudun su tasarrufunda bulunmasını sağlamak için idrarı konsantre edebilme yetenekleri gelişmiştir. Ancak bu yetenek kedilerde sık sık idrar yolu hastalıklarına yakalanmalarına neden olmaktadır. Çözüm olarak da yeterli su tüketimi, optimal protein ve mineral içeriği olan bir beslenme programı önerilir. Bu yöntemle kedilerin böbrek sağlığı da korunabilir.


Yaş veya kuru kedi maması kedilerde böbrek sağlığı için aynı korumayı sağlar. Yine de kedi sahipleri kedilerine karışık mama vermeyi tercih ederler. Yani zaman zaman kuru kedi maması zaman zaman yaş kedi maması verirler. Buraya kadar bir sorun olmasa da kuru kedi mamasını seçerken pH dengesini göz önünde bulundurarak bir tercih yapılmalıdır.

Kedi Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Seçtiğiniz kedi maması ile birlikte kedinize mutlaka taze su da vermelisiniz ve bu su içme suyu olmalıdır. Aksi halde evcil hayvanınızda zararlı struvit kristalleri veya mesane taşları oluşabilir. Kedilerin her porsiyonda vucüt kiloları başına 55 ile 70 ml arasında suya ihtiyaçları vardır. Ortalama olarak da günde 10 ile 12 kere su içerler. Su içme oranları kedi mamasının içinde bulunan kuru maddelere de bağlıdır. Yani bu da yedikleri kuru kedi mamasının gramı başına 2-2.5 ml’e denk gelir.

Kediler çok sıcak veya çok soğuk olan mamayı sevmezler. Bu yüzden özellikle konserve kedi mamaları oda sıcaklığında verilmelidir.

Kedilerin Yeterli Su Tüketmesin İçin Ne Yapmak Gerekir?

Kedinizin yeterince su içmesini sağlamak için sürekli olarak taze su sunmalı ve taze suya erişimini de kolay hale getirmelisiniz. Bunu sağlamak için evin içine birkaç tane su dolu kase koyabilirsiniz. Bu kaseleri de kolay ulaşabilir yerlerde tutmalısınız. Kediler genelde cam, metal veya porselen su kapların su içmeyi tercih ederler. Bu yüzden kedi su kabı veya kasesi alırken bu tercihlerine dikkat etmelisiniz. Kedinin suyuna bakteri veya virüs bulaşmasın diye de kum kabı ile su kabı arasında 1 metre olmalıdır.

Eğer kedinizin az su içtiğini düşünüyorsanız gerekirse kuru kedi mamasına birazcık sıcak su ekleyerek evcil hayvanınızın sıvı alımını arttırabilirsiniz. Hatta baharatsız et suyu ile de mamayı lezzetli ve sulu hale getirebilirsiniz.

Bazı kediler akan sulardan su içmeyi severler. Bu isteğe yanıt olarak kediler için su pınarları üretilmiştir. Dilerseniz bunlardan da satın alarak kedinizin yeterince su içmesine katkıda bulunabilirsiniz.

 İlk yorum yapan olun

Yorumlar