Filipin Savunma Bakanlığı’ndan T129 ATAK Açıklaması

filipin savunma bakanligindan t atak aciklamasi
filipin savunma bakanligindan t atak aciklamasi

Filipinler Savunma Bakanlığı yetkilisi, Filipin Hava Kuvvetleri’nin T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri tedarik programına ilişkin açıklamalarda bulundu.


Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana, 07 Aralık 2018 tarihinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Filipinler Hava Kuvvetlerinin (PAF) Taarruz Helikopter ihtiyacı için Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) üretimi T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterinin seçildiğini ve 6-8 adetlik alım yapılacağını bildirmişti. Buna müteakiben ise yine Aralık ayında, Türkiye ile Filipinler arasında, T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterinin satışına yönelik bir mutabakat muhtırası (MoU) imzalanmıştı.

Ayrıca Nisan 2020’de ABD, Filipinler’e 450 milyon ABD Doları bedel ile 6 adet AH-1Z Viper Taarruz Helikopteri ve 1.5 milyar ABD Doları bedel ile 6 adet AH-64E Guardian Taarruz Helikopteri satışını içeren olası iki yabancı askeri satışı onaylama kararı almıştı. Bunun üzerine Filipinler Savunma Bakanı Lorenzana tarafından yapılan açıklamada, “Koronavirüs salgını yüzünden ABD üretimi taarruz helikopterlerini şu an tedarik edebiliyor muyuz bilmiyorum. COVID-19 ile mücadele etmek için çok fazla parayı kanalize ediyoruz. Türkiye’nin taarruz helikopterleri ile ilgileniyoruz. Müzakere aşamasındayız ancak henüz onlarla herhangi bir sözleşme imzalamadık.” ifadelerine yer verilmişti.

Bugün bir bakanlık yetkilisi tarafından Janes’e yapılan açıklamada ise “Filipinler, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından sunulan T129 ATAK’ın satın alınmasıyla ilerleyecek. Satın alma işlemine başlamadan önce Türkiye’den belirli garantileri taahhüt etmelerini isteyeceğiz. Platformun ihraç edilebilirliği konusunda verilecek gerekli garantiler, Manila’daki endişelere yanıt olacak.” açıklamalarında bulunuldu.

Son yapılan açıklamalardan da anlaşılacağı üzere Filipinler, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii üretimi T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterleri’nin satın alımı konusunda kararlı gözüküyor. Ancak Manila yönetimi, Pakistan’da motor konusunda yaşanılan sıkıntılardan ötürü bir garanti arayışı içerisinde. Öte yandan TUSAŞ Motor Sanayii tarafından GÖKBEY için üretilen yerli helikopter motorunun ise bu yıl teslim edilmesi planlanıyor. Ancak motorun ATAK için oluşturulacak konfigürasyonunun teslim tarihi henüz belirsiz.

Kaynak: SavunmaSanayiST


İlk yorum yapan olun

Yorumlar