Toplu Taşımanın Geleceği Salgın Sonrası Nasıl Görünüyor?

toplu tasimanin gelecegi salgin sonrasi nasil gorunuyor
toplu tasimanin gelecegi salgin sonrasi nasil gorunuyor

Koronavirüs salgını tüm dünyaya hızla yayıldı, günlük aktivitelerimizin tamamen durmasına neden oldu ve hayatta “gerekli” olarak kabul edilen şeylere yeni bir anlam kazandırdı. Dünya çapında toplu taşıma kullanımında yaklaşık %90 düşüş yaşanmasına rağmen, sektör COVID-19 ile mücadeleye yardımcı olmak için ön saflara adım attı. Kentler ve ülkeler izolasyonun ötesine geçmeye çalışırken, tıkanmış bir hayata geçemeyiz. Bu, kentlerimizi insanlara geri vermek için bir fırsat: Bu bizim daha iyi inşa etme fırsatımız.

Peki toplu taşımanın geleceği salgın sonrası nasıl görünüyor?


Nasıl daha iyi nefes alacağız?Nasıl daha iyi hareket edecek vedaha iyi çalışacağız? Dahaiyi ulaşımanasıl geri döneceğiz?

UITP (Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği) daha iyi ulaşımı desteklemek içinen son yayınlanan raporda “İnsanlar için Kentler: Daha İyi Yaşamlar İçin Toplu Taşıma” ve daha iyi ulaşıma geri dönme konularını vurguluyor ve yepyeni bir odak noktası oluşturuyor.

Kentsel hareketliliğin belkemiği olan toplu taşıma, esnek kentler inşa etmek, iklim değişikliğiyle mücadele etmek, hava kirliliğinin geri sıçramasını önlemek, sağlıklı, aktif yaşam tarzlarını teşvik etmek ve yerel ekonomileri güçlendirmek için esastır.

Konu ile alakalı UITP Genel Sekreteri, Muhammed Mezghani: “Kentlerimizin sokağa çıkma yasakları ve izolasyonun ötesinde bir hayata bakarken, bunun salgın sonrası toplu taşıma için ne anlama geldiğini düşünmeliyiz. Trafik sıkışıklığı olan zamanlara geri dönemeyiz, insanlara sağlıklı, aktif, sosyal olarak kapsayıcı ve hareketliliği kolay kentler vermeliyiz: kentler insanlar için olmalıdır. Toplu taşıma birçok yönden hayatımızı geliştirir ve daha iyi ulaşım sağlar. UITP ve dünya çapındaki üyeleri için odak noktası olarak, artık yollarda daha az kişisel otomobil görebilirsiniz, iklim konusunda daha iyi bir yaklaşım ve daha fazla eylem. Birlikte daha iyi kentiçi ulaşıma geri dönebiliriz.”ifadelerini kullandı.

Daha öncesine dönersek, yetersiz ulaşım seçenekleriyle kent yaşamının yeniden başlatılması, iklim krizini daha da kötüleştirir.Toplu taşımanın olmadığı bir gelecek temiz havanın olmadığı bir gelecektir. Toplu taşımanın olmadığı bir gelecek, şehirlerde aktif seyahat ve serbest dolaşımın sınırlı ve sıkışık olacağı bir gelecektir. Toplu taşımanın olmadığı bir gelecek ekonomiye daha fazla zarar verecektir.

Daha iyi nefes al. Daha iyi hareket et. Daha iyi çalış. Daha iyi ulaşımageri dön.

Geleceğimiz senin ellerinde!


İlk yorum yapan olun

Yorumlar